phpMyAdmin 6.0.0-dev - en to ka translation catalogue (1894 entries)

en: % Time
ka: % დრო

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
ka: %% MyISAM-ის გასაღების გამოყენებული ბაფერი: %s%%. ეს მნიშვნელობა 95%%-ზე მეტი უნდა იყოს

en: %1$d column has been dropped successfully. | %1$d columns have been dropped successfully.
ka[0]: %1$d სვეტი წარმატებით წაიშალა.

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
ka[0]: %1$d ბაზა წარმატებით წაიშალა.

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
ka[0]: %1$d მწკრივი შეიცვალა.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
ka[0]: წაიშალა %1$d მწკრივი.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
ka[0]: ჩაისვა %1$d სტრიქონი.

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
ka[0]: %1$s დამთხვევა ცხრილში <strong>%2$s</strong>

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
ka: %1$sBzip2 გაშლა და შეკუმშვა %2$s მოითხოვს ფუნქციებს (%3$s), რომლებიც თქვენს სისტემაზე ხელმისაწვდომი არაა.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
ka: %1$sGZip-ით შეკუმშვას და გაშლას%2$s სჭირდება ფუნქცია (%3$s), რომელიც ამ სისტემაზე ხელმისაწვდომი არაა.

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
ka: %B %d, %Y, %I:%M %p

en: %d minute | %d minutes
ka[0]: %d წუთი

en: %d object(s) created.
ka: %d ობიექტი შეიქმნა.

en: %d second | %d seconds
ka[0]: %d წამი

en: %d table(s)
ka: %d ცხრილი

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
ka: %s დღე, %s საათი, %s წუთი და %s წამი

en: %s has been disabled for this MySQL server.
ka: %s გათიშულია ამ MySQL სერვერზე.

en: %s is available on this MySQL server.
ka: %s ხელმისაწვდომია ამ MySQL სერვერზე.

en: %s table | %s tables
ka[0]: %s ცხრილი

en: %s total
ka: %s სულ

en: %s value
ka: %s მნიშვნელობა

en: %s view
ka: %s ხედი

en: %s/sec.
ka: %s/წმ.

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
ka: %sშესვლის ქუქის სისწორე%s 1800 წამზე (30 წთ) უნდა გეყენოთ, მაქს. 1800 წამზე დიდი მნიშვნელობები დიდ რისკებს შეიცავს.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ka: %sZip შეკუმშვა %s მოითხოვს ფუნქციებს (%s), რომლებიც თქვენს სისტემაზე ხელმისაწვდომი არაა.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ka: %sZip გაშლა %s მოითხოვს ფუნქციებს (%s), რომლებიც თქვენს სისტემაზე ხელმისაწვდომი არაა.

en: (continued)
ka: (გაგრძელება)

en: (current)
ka: (მიმდინარე)

en: + Add a new primary key column
ka: + ახალი ძირითადი გასაღების სვეტის დამატება

en: + Add column
ka: + სვეტის დამატება

en: + Add constraint
ka: + შეზღუდვის დამატება

en: , latest stable version:
ka: , უკანასკნელი სტაბილური ვერსია:

en: - none -
ka: - არაა -

en: -- None --
ka: - არაა -

en: <strong>Total:</strong> <em>%s</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%s</em> matches
ka[0]: <strong>სულ:</strong><em>%s</em> დამთხვევა

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
ka: თარიღი, რომელიც მხარს უჭერს დიაპაზონს %1$s-დან %2$s-მდე

en: A polygon
ka: მრავალკუთხედი

[ctx: A specific point in the day, as shown on a clock]
en: Time
ka: დრო

en: A time, range is %1$s to %2$s
ka: დრო. დიაპაზონია %1$s-დან %2$s-მდე

en: AUTO_INCREMENT for table
ka: AUTO_INCREMENT ცხრილისთვის

en: Aborted
ka: შეწყვეტილია

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ka: გაუქმებული კლიენტების სიხშირე %s-ია. ეს მნიშვნელობა საათში ერთზე ნაკლები უნდა იყოს

en: Access denied!
ka: მიუწვდომელია!

en: Action
ka: მოქმედება

en: Actions
ka: მოქმედებები

en: Activate tracking for %s
ka: %s-ის ტრეკინგის ჩართვა

en: Active options
ka: აქტიური პარამეტრები

en: Add
ka: დამატება

en: Add %d value(s)
ka: %d მნიშვნელობის დამატება

en: Add %s
ka: %s-ის დამატება

en: Add %s column(s)
ka: %s ველის დამატება

en: Add %s column(s) to index
ka: ინდექსისთვის %s სვეტის დამატება

en: Add %s statement
ka: %s გამოსახულების დამატება

en: Add AUTO INCREMENT value
ka: AUTO INCREMENT-ის მნიშვნელობის დამატება

en: Add a linestring
ka: ველის დამატება

en: Add a new server
ka: ახალი სერვერის დამატება

en: Add a point
ka: წერტილის დამატება

en: Add an inner ring
ka: შიდა ქსელის დამატება

en: Add an option for column "%s".
ka: პარამეტრის დამატება სვეტისთვის "%s".

en: Add as
ka: დამატება, როგორც

en: Add bookmark
ka: სანიშნის დამატება

en: Add chart
ka: გრაფიკის დამატება

en: Add chart to grid
ka: გრაფიკის დამატება ბადეზე

en: Add column
ka: სვეტის დამატება

en: Add columns to central list
ka: დაამატეთ სვეტები ცენტრალურ სიაში

en: Add event
ka: მოვლენის დამატება

en: Add geometry
ka: გეომეტრიის დამატება

en: Add index
ka: ინდექსის დამატება

en: Add new column
ka: ახალი სვეტის დამატება

en: Add parameter
ka: პარამეტრის დამატება

en: Add prefix
ka: პრეფიქსის დამატება

en: Add prefix to table
ka: პრეფიქსის დამატება მაგიდისათვის

en: Add privileges on the following database(s):
ka: პრივილეგიების დამატება შემდეგი მონაცემთა ბაზ(ებ)-ისთვის:

en: Add privileges on the following routine:
ka: პრივილეგიების დამატება შემდეგი პროცედურისთვის:

en: Add privileges on the following table:
ka: პრივილეგიების დამატება შემდეგი ცხრილისათვის:

en: Add replica replication user
ka: რეპლიკის რეპლიკაციის მომხმარებლის დამატება

en: Add routine
ka: პროცედურის დამატება

en: Add statements:
ka: პროცედურები დამატება:

en: Add table prefix
ka: ცხრილის პრეფიქსის დამატება

en: Add tables from other databases
ka: დაამატეთ ცხრილები სხვა ბაზებიდან

en: Add this series
ka: ამ სერიების დამატება

en: Add to Favorites
ka: რჩეულებში დამატება

en: Add to central columns
ka: დაამატეთ ცენტრალურ სვეტებში

en: Add trigger
ka: ტრიგერის დამატება

en: Add user account
ka: მომხმარებლის ანგარიშის დამატება

en: Add user group
ka: მომხმარებლის ჯგუფის დამატება

en: Adding primary key
ka: ძირითადი გასაღების დამატება

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
ka: დამატებითი მორგების თავსართის კომენტარი (\n ყოფს ხაზებს):

en: Additional search criteria
ka: ძიების დამატებითი პიირობა

en: Adjust privileges
ka: პრივილეგიების მორგება

en: Administration
ka: ადმინისტრირება

en: Advanced options
ka: დამატებითი პარამეტრები

en: Advisor
ka: მრჩეველი

en: Advisor system
ka: მრჩეველი სისტემა

en: Affected rows:
ka: შეცვლილი სტრიქონები:

en: Aggregate
ka: შეკოწიწება

[ctx: Alias]
en: Column
ka: სვეტი

[ctx: Alias]
en: Database
ka: მონაცემთა ბაზა

[ctx: Alias]
en: Table
ka: ცხრილი

en: All
ka: ყველა

en: Allow root login
ka: "root"-ით შესვლის ნებართვა

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit.
ka: PHP-ის მოლოდინის გადაჭარბების შემთხვევაში შემოტანის შეწყვეტის დაშვება.

en: Allows creating foreign key relations.
ka: უცხო გასაღების ურთიერთობების შექმნის დაშვება.

en: Analyse query
ka: მოთხოვნის ანალიზი

en: Analysing logs
ka: ჟურნალის ანალიზი

en: Analyze
ka: ანალიზი

en: Analyze partition
ka: დანაყოფის ანალიზი

en: Analyzing…
ka: ანალიზი…

en: Another column
ka: სხვა სვეტი

en: Any
ka: ნებისმიერი

en: Any host
ka: ნებისმიერი ჰოსტი

en: Any user
ka: ნებისმიერი მომხმარებელი

en: Appearance settings
ka: გარეგნობის პარამეტრები

en: Appearance:
ka: გარეგნობა:

en: Apply
ka: გადატარება

en: Are you sure?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით?

en: Ascending
ka: ზრდადობით

en: Attribute
ka: ატრიბუტი

en: Attributes
ka: ატრიბუტები

en: Authentication
ka: ავთენტიფიკაცია

en: Authentication Application (2FA)
ka: ავთენტიფიკაციის აპლიკაცია (2FA)

en: Authentication code:
ka: ავთენტიფიკაციის კოდი:

en: Authentication method to use.
ka: ავთენტიკაციის მეთოდის გამოყენება.

en: Authentication plugin
ka: ავთენტიფიკაციის მოდული

en: Authentication settings.
ka: ავთენტიფიკაციის მორგება.

en: Authentication type
ka: ავთენტიფიკაციის ტიპი

en: Author
ka: ავტორი

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
ka: SQL მოთხოვნებში ცხრილისა და სვეტების სახელების ავტომატური დასრულება.

en: Automatically create versions
ka: ვერსიების ავტომატური შექმნა

en: Automatically send report next time
ka: შემდეგ ჯერზე ანგარიშის ავტომატური გაგზავნა

en: Available browser display transformations
ka: ბრაუზერის ჩვენების ხელმისაწვდომი გარდაქმნები

en: Available input transformations
ka: შეყვანის ხელმისაწვდომი გარდაქმნები

en: Available media types
ka: ხელმისაწვდომი მედიის ტიპები

en: Average load
ka: საშუალო დატვირთვა

en: Back
ka: უკან

en: Bad type!
ka: არასწორი ტიპი!

en: Basic settings
ka: ძირითადი პარამეტრები

en: Because of its length,<br> this column might not be editable.
ka: მისი სიგრძის გამო <br>ეს სვეტი შეიძლება ჩასწორებადი არ იყოს.

en: Binary
ka: ბინარული

en: Binary log
ka: ბინარული ჟურნალი

en: Bind parameters
ka: მიბმის პარამეტრები

en: Bookmark
ka: სანიშნი

en: Bookmark %s has been created.
ka: სანიშნე %s შეიქმნა.

en: Bookmark label:
ka: ჭდის ჩანიშვნა:

en: Bookmark not created!
ka: სანიშნი არ შექმნილა!

en: Bookmark table
ka: ცხრილის ჩანიშვნა

en: Bookmark:
ka: სანიშნე:

en: Bookmarked SQL query:
ka: ჩანიშნული SQL მოთხოვნა:

en: Bookmarks
ka: სანიშნები

en: Both
ka: ორივე

en: Browse
ka: არჩევა

en: Browse mode
ka: დათვალიერების რეჟიმი

en: Browser display transformation
ka: ბრაუზერის ჩვენების ტრანსფორმაცია

en: Browser display transformation options
ka: ბრაუზერის ჩვენების ტრანსფორმაციის პარამეტრები

en: Browser transformation:
ka: ბრაუზერის ტრანსფორმაცია:

en: Browsing
ka: არჩევა

en: Buffered memory
ka: ბაფერის მეხსიერება

en: Build Query
ka: მოთხოვნის აგება

en: Bytes received
ka: მიღებული ბაიტები

en: Bytes sent
ka: გაგზავნილი ბაიტი

en: CHAR columns editing
ka: CHAR სვეტების ჩასწორება

en: CSV for MS Excel
ka: CSV MS Excel-თვის

en: Cached memory
ka: დაქეშილი მეხსიერება

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
ka: დაკეშილი მოთხოვნები იშლება, რადგან მოთხოვნის კეშის მეხსიერება საკმარისი არაა.

en: Cached swap
ka: დაკეშილი სვოპი

en: Caching sha2 authentication
ka: დაკეშილი sha2 ავთენტიკაცია

en: Calls
ka: გამოძახებები

en: Can not find signon authentication script: %s
ka: შესვლის ავთენტიკაციის სკრიპტი ვერ ვიპოვე: %s

en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Cancel request
ka: მოთხოვნის გაუქმება

en: Cannot log in to the database server.
ka: MySQL სერვერზე შესვლა შეუძლებელია.

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
ka: პარამეტრების შენახვა შეუძლებელია. გადმოცემული კონფიგურაცია შეცდომებს შეიცავს!

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
ka: პარამეტრების შენახვა შეუძლებელია. გადმოცემული ფორმა შეცდომებს შეიცავს!

en: Central columns
ka: ცენტრალური სვეტები

en: Central columns table
ka: ცენტრალური სვეტების ცხრილი

en: Change
ka: შეცვლა

en: Change password
ka: პაროლის შეცვლა

en: Change report settings
ka: ანგარიშის პარამეტრების შეცვლა

en: Change settings
ka: პარამეტრების შეცვლა

en: Change to %s
ka: %s-ზე შეცვლა

en: Changing charset
ka: სიმბოლოთა ნაკრები

en: Character set of the file
ka: სომბოლოთა ნაკრები ფაილისათვის

en: Character set of the file:
ka: სიმბოლოთა ნაკრები ფაილისთვის:

en: Character sets and collations
ka: სიმბოლოთა ნაკრებები და კოლაციები

en: Charset
ka: სიმბოლოთა ნაკრები

en: Charsets
ka: სიმბოლოთა ნაკრებები

en: Chart
ka: გრაფიკი

en: Chart Title
ka: გრაფიკის სათაური

en: Chart columns
ka: გრაფიკის სვეტები

en: Chart title
ka: გრაფიკის სათაური

en: Chart title:
ka: გრაფიკის სათაური:

en: Chart type
ka: გრაფიკის ტიპი

[ctx: Chart type]
en: Area
ka: ფართობი

[ctx: Chart type]
en: Bar
ka: რიგი

[ctx: Chart type]
en: Column
ka: სვეტი

[ctx: Chart type]
en: Line
ka: ხაზი

[ctx: Chart type]
en: Pie
ka: წრიული

[ctx: Chart type]
en: Scatter
ka: გაფანტვა

[ctx: Chart type]
en: Spline
ka: სპლაინი

[ctx: Chart type]
en: Timeline
ka: დროის ხაზი

en: Check
ka: შემოწმება

en: Check all
ka: ყველას მონიშვნა

en: Check for latest version
ka: უკანასკნელ ვერსიაზე შემოწმება

en: Check partition
ka: დანაყოფის შემოწმება

en: Check privileges
ka: შეამოწმეთ პრივილეგიები

en: Check table
ka: ცხრილის შემოწმება

en: Checksum
ka: საკონტროლო ჯამი

en: Checksum table
ka: საკონტროლო ჯამების ცხრილი

en: Choose column to display
ka: აირჩიეთ საჩვენებელი სვეტი

en: Choose column to display:
ka: აირჩიეთ საჩვენებელი სვეტი:

en: Clear
ka: გაწმენდა

en: Clear fast filter
ka: სწრაფი ფილტრის გასუფთავება

en: Click
ka: წკაპი

en: Click to sort.
ka: დასალაგებლად დააწკაპუნეთ.

en: Close
ka: დახურვა

en: Closed
ka: დახურული

en: Collapse
ka: ჩაკეცვა

en: Collapse all
ka: ყველას ჩაკეცვა

en: Collation
ka: კოლაცია

[ctx: Collation]
en: Arabic
ka: არაბული

[ctx: Collation]
en: Armenian
ka: სომხური

[ctx: Collation]
en: Baltic
ka: ბალტიური

[ctx: Collation]
en: Binary
ka: ბინარული

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
ka: ბულგარული

[ctx: Collation]
en: Burmese
ka: ბურმული

[ctx: Collation]
en: Central European
ka: ცენტრალურ ევროპული

[ctx: Collation]
en: Chinese
ka: ჩინური

[ctx: Collation]
en: Croatian
ka: ხორვატული

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
ka: კირილიცა

[ctx: Collation]
en: Czech
ka: ჩეხური

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
ka: ჩეხური-სლოვაკური

[ctx: Collation]
en: Danish
ka: დანიური

[ctx: Collation]
en: English
ka: ინგლისური

[ctx: Collation]
en: Esperanto
ka: ესპერანტო

[ctx: Collation]
en: Estonian
ka: ესტონური

[ctx: Collation]
en: Georgian
ka: ქართული

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
ka: გერმანული (ლექსიკონის მიმდევრობა)

[ctx: Collation]
en: Greek
ka: ბერძნული

[ctx: Collation]
en: Hebrew
ka: ივრითი

[ctx: Collation]
en: Hungarian
ka: უნგრული

[ctx: Collation]
en: Icelandic
ka: ისლანდიური

[ctx: Collation]
en: Japanese
ka: იაპონური

[ctx: Collation]
en: Korean
ka: კორეული

[ctx: Collation]
en: Latvian
ka: ლატვიური

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
ka: ლიტუანიური

[ctx: Collation]
en: Persian
ka: სპარსული

[ctx: Collation]
en: Polish
ka: პოლონური

[ctx: Collation]
en: Romanian
ka: რუმინული

[ctx: Collation]
en: Russian
ka: რუსული

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
ka: გამარტივებული ჩინური

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
ka: სინჰალური

[ctx: Collation]
en: Slovak
ka: სლოვაკური

[ctx: Collation]
en: Slovenian
ka: სლოვენური

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
ka: ესპანური (თანამედროვე)

[ctx: Collation]
en: Swedish
ka: შვედური

[ctx: Collation]
en: Thai
ka: ტაილანდური

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
ka: ტრადიციული ჩინური

[ctx: Collation]
en: Turkish
ka: თურქული

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
ka: უკრაინული

[ctx: Collation]
en: Unicode
ka: უნიკოდი

[ctx: Collation]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
ka: ვიეტნამური

[ctx: Collation]
en: West European
ka: დასავლეთ ევროპული

[ctx: Collation variant]
en: binary
ka: ბინარული

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
ka: რეგისტრზე-დამოკიდებული

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
ka: რეგისტრზე-დამოკიდებული

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
ka: მრავალ დონიანი

en: Collation:
ka: კოლაცია:

en: Column
ka: სვეტები

en: Column %s has been dropped.
ka: სვეტი %s წაიშალა.

en: Column alias
ka: სვეტის მეტსახელი

[ctx: Column header for week of the year in calendar]
en: Wk
ka: კვ

en: Column maximum:
ka: მაქსიმუმ სვეტები:

en: Column minimum:
ka: სვეტების მინიმუმი:

en: Column name
ka: სვეტის სახელი

en: Column names
ka: სვეტების სახელები

en: Column names in first row
ka: სვეტის სახელები პირველ მწკრივში

en: Column names:
ka: სვეტის სახელები:

en: Column names:
ka: სვეტის სახელები:

en: Column selector
ka: სვეტს სელექტორი

en: Column:
ka: სვეტი:

en: Columns
ka: სვეტები

en: Columns enclosed with
ka: სვეტები ჩასმულია

en: Columns enclosed with:
ka: სვეტები ჩასმულია:

en: Columns escaped with
ka: სვეტებს შუა სიმბოლო

en: Columns escaped with:
ka: სვეტებს შუა სიმბოლო:

en: Columns separated with:
ka: სვეტები გამოყოფილია:

en: Columns terminated with
ka: სვეტები სრულდება

en: Command
ka: ბრძანება

en: Comment
ka: კომენტარი

en: Comment:
ka: კომენტარი:

en: Comments
ka: კომენტარები

en: Composite with:
ka: აწყობილია:

en: Compress connection
ka: კავშირის შეკუმშვა

en: Compress connection to MySQL server.
ka: MySQL სერვერთან კავშირის შეკუმშვა.

en: Compression
ka: შეკუმშვა

en: Compression:
ka: შეკუმშვა:

en: Config authentication
ka: კონფიგურაციის ავთენტიფიკაცია

en: Configurable menus:
ka: მორგებადი მენიუები:

en: Configuration file
ka: კონფიგურაციის ფაილი

en: Configuration has been saved.
ka: კონფიგურაცია შენახულია.

en: Configuration of pmadb…
ka: მიმდინარეობს pmbadb-ის მორგება…

en: Configuration storage
ka: კონფიგურაციის საცავი

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
ka: მოირგეთ phpMyAdmin-ი კონფიგურაციის საცავი დამატებით ფუნქციებთან წვდომისთვის. იხილეთ [doc@linked-tables]phpMyAdmin-ის კონფიგურაციის საცავი[/doc] დოკუმენტაციაში.

en: Configure two-factor authentication
ka: 2FA-ის მორგება

en: Confirm
ka: დადასტურება

en: Confirm disabling two-factor authentication
ka: დაადასტურეთ 2FA-ის გამორთვა

en: Connection:
ka: კავშირები:

en: Connections
ka: კავშირები

en: Connections / Processes
ka: კავშირები / პროცესები

en: Console
ka: კონსოლი

en: Console mode
ka: კონსოლის რეჟიმი

en: Console settings has been updated successfully.
ka: კონსოლის პარამეტრები წარმატებით განახლდა.

en: Constraint name
ka: შეზღუდვის სახელი

en: Constraint properties
ka: შეზღუდვის თვისებები

en: Containing the word:
ka: შეიცავს სიტყვას:

en: Content of table @TABLE@
ka: @TABLE@ ცხრილის შემცველობა

en: Continue
ka: გაგრძელება

en: Contribute
ka: შემოგვწირეთ

en: Control host
ka: კონტროლის ჰოსტი

en: Control port
ka: კონტროლის პორტი

en: Control replica:
ka: რეპლიკის კონტროლი:

en: Copy
ka: ასლი

en: Copy database to
ka: ბაზის კოპირება

en: Copy table
ka: ცხრილის კოპირება

en: Copy table to (database.table)
ka: დააკოპირეთ ცხრილი (database.table)

en: Copy table with prefix
ka: პრეფიქსის მქონე ცხრილის კოპირება

en: Copy tables to
ka: დააკოპირეთ ცხრილები

en: Copy to clipboard
ka: ბუფერში კოპირება

en: Copying database
ka: მონაცემთა ბაზის კოპირება

en: Copying failed!
ka: კოპირების შეცდომა!

[ctx: Correctly working]
en: OK
ka: დიახ

en: Could not add columns!
ka: სვეტების დამატება შეუძლებელია!

en: Could not connect to the database server!
ka: ბაზის სერვერთან დაკავშირება ვერ მოხერხდა!

en: Could not import configuration
ka: კონფიგურაციის შემოტანის სეცდომა

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
ka: OpenDocument Spreadsheet-ის დამუშავების შეცდომა!

en: Could not remove columns!
ka: სვეტების წაშლა შეუძლებელია!

en: Could not save configuration
ka: კონფიგურაციის შენახვის შეცდომა

en: Could not save favorite table!
ka: რჩეული ცხრილის შენახვა შეუძლებელია!

en: Could not save recent table!
ka: ახალი ცხრილის შენახვის შეცდომა!

en: Could not save table UI preferences!
ka: UI-ის პარამეტრების შენახვის შეცდომა!

en: Count
ka: რაოდენობა

en: Count:
ka: რაოდენობა:

en: Create
ka: შექმნა

en: Create PHP code
ka: PHP კოდის შექმნა

en: Create a new user account with the same privileges and …
ka: იგივე პრივილეგიების მქონე ახალი მომხმარებლის შექმნა და …

en: Create a page and save to it
ka: შექმენით გვერდი და შეინახეთ მასში

en: Create composite index
ka: კომპოზიტური ინდექსის შექმნა

en: Create database
ka: ბაზის შექმნა

en: Create database with same name and grant all privileges.
ka: იგივე სახელის მქონე მონაცემთა ბაზის შექმნა და ყველა პრივილეგიის მინიჭება.

en: Create new bookmark
ka: ახალი სანიშნის შექმნა

[ctx: Create new column]
en: New
ka: ახალი

[ctx: Create new database]
en: New
ka: ახალი

en: Create new event
ka: ახალი მოვლენის შექმნა

[ctx: Create new event]
en: New
ka: ახალი

[ctx: Create new function]
en: New
ka: ახალი

[ctx: Create new index]
en: New
ka: ახალი

[ctx: Create new procedure]
en: New
ka: ახალი

en: Create new routine
ka: ახალი პროცედურის შექმნა

en: Create new table
ka: ახალი ცხრილის შექმნა

[ctx: Create new table]
en: New
ka: ახალი

en: Create new trigger
ka: ახალი ტრიგერის შექმნა

[ctx: Create new trigger]
en: New
ka: ახალი

[ctx: Create new user]
en: New
ka: ახალი

[ctx: Create new view]
en: New
ka: ახალი

en: Create relationship
ka: ურთიერთობის შექმნა

en: Create single-column index
ka: ერთ-სვეტიანი ინდექსის შექმნა

en: Create table
ka: ცხრილის შექმნა

en: Create the following table
ka: შექმენით შემდეგი ცხრილი

en: Create user
ka: მომხმარებლის შექმნა

en: Create version
ka: ვერსიის შექმნა

en: Create version %1$s
ka: ვერსია %1$s-ის შექმნა

en: Create version %1$s of %2$s
ka: %1$s-ის %2$s ვერსიის შექმნა

en: Create view
ka: ხედის შექმნა

en: Created
ka: შეიქმნა

en: Creation
ka: შეიქმნა

en: Creation:
ka: შეიქმნა:

en: Current amount of Questions: %s
ka: კითხვებს მიმდინარე რაოდენობა: %s

en: Current query cache size: %s
ka: მოთხოვნის კეშის მიმდინარე ზომა: %s

en: Current server:
ka: მიმდინარე სერვერი:

en: Current settings
ka: მიმდინარე პარამეტრები

en: Current version: %s
ka: მიმდინარე ვერსია: %s

en: Custom
ka: ხელით მითითებული

en: Custom - display all possible options
ka: მორგებული - ყველა შესაძლო ვარიანტის ჩვენება

en: Customize appearance of the navigation panel.
ka: ნავიგაციის პანელის გარეგნობის მორგება.

en: Customize browse mode.
ka: დათვალიერების რეჟიმის მორგება.

en: Customize default common import options.
ka: ნაგულისხმები საერთო შემოტანის პარამეტრების მორგება.

en: Customize default export options.
ka: გატანის ნაგულისხმები პარამეტრების მორგება.

en: Customize default options
ka: ნაგულისხმები პარამეტრების მორგება

en: Customize default options.
ka: ნაგულისხმები პარამეტრების მორგება.

en: Customize edit mode.
ka: ჩასწორების რეჟიმის მორგება.

en: Customize startup page.
ka: საწყისი გვერდის მორგება.

en: Customize text input fields.
ka: ტექსტის შეყვანის ველების მორგება.

en: Customize the navigation tree.
ka: ნავიგაციის ხის მორგება.

[ctx: Dark color mode of the theme]
en: Dark
ka: ბნელი

en: Data
ka: მონაცემები

en: Data creation options
ka: მონაცემების შექმნის მორგება

en: Data dictionary
ka: მონაცემების ლექსიკონი

en: Data directory
ka: მონაცემების ლექსიკონი

en: Data dump options
ka: მონაცემების დამპის მორგება

en: Data files
ka: მონაცემთა ფაილები

en: Data length
ka: მონაცემების სიგრძე

en: Data only
ka: მხოლოდ მონაცემები

en: Data point content
ka: მონაცემის მაჩვენებლის შემცველობა

en: Data:
ka: მონაცემები:

en: Database
ka: მონაცემთა ბაზა

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
ka: ბაზა %1$s კოპირებულია %2$s-ში.

en: Database %1$s has been created.
ka: მონაცემთა ბაზა '%1$s' წარმატებით შეიქმნა.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
ka: ბაზის %1$s სახელი %2$s-ზე შეიცვალა.

en: Database Log
ka: მონაცემთა ბაზის ჟურნალი

en: Database client version:
ka: ბაზის კლიენტის ვერსია:

en: Database comment
ka: კომენტარი მონაცემთა ბაზაში

en: Database comment:
ka: მონაცემთა ბაზის კომენტარი:

en: Database for user account
ka: მონაცემთა ბაზა მომხმარებლისთვის

en: Database level tabs
ka: ბაზის დონის ჩანართები

en: Database name
ka: ბაზის სახელი

en: Database operations
ka: მონაცემთა ბაზის ოპერაციები

en: Database server
ka: ბაზის სერვერი

en: Database structure
ka: მონაცემთა ბაზის სტრუქტურა

en: Database-level tabs
ka: ბაზის დონის ჩანართები

en: Database:
ka: მონაცემთა ბაზა:

en: Databases
ka: მონაცემთა ბაზები

en: Databases display options.
ka: ბაზების ჩვენების მორგება.

en: Databases statistics
ka: მონაცემთა ბაზების სტატისტიკა

en: Date
ka: თარიღი

en: Deactivate tracking for %s
ka: %s-ის ტრეკინგის გამორთვა

en: Default
ka: სტანდარტული

en: Default language
ka: ნაგულისხმები ენა

en: Default server
ka: ნაგულისხმები სერვერი

en: Default title
ka: ნაგულისხმები სათაური

en: Default transformations
ka: ნაგულისხმები გარდაქმნები

en: Default transformations for Bool2Text
ka: გარდაქმნის პარამეტრები Bool2Text-სთვის

en: Default transformations for DateFormat
ka: გარდაქმნის პარამეტრები თარიღის ფორმატისთვის

en: Default transformations for External
ka: გარდაქმნის პარამეტრები გარესთვის

en: Default transformations for Hex
ka: ნაგულისხმები გარდაქმნა თექვსმეტობითისთვის

en: Default transformations for Inline
ka: გარდაქმნის პარამეტრები Inline-სთვის

en: Default transformations for PreApPend
ka: გარდაქმნის პარამეტრები PreApPend-სთვის

en: Default transformations for Substring
ka: გარდაქმნის პარამეტრები ქვესტრიქონისთვის

en: Default transformations for TextImageLink
ka: გარდაქმნის პარამეტრები TextImageLink-სთვის

en: Default transformations for TextLink
ka: გარდაქმნის პარამეტრები TextLink-სთვის

en: Definer
ka: აღმწერი

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
ka: აღწერს ფილტრის ველში საჩვენებელ მინიმალური რაოდენობის ელემენტებს (ცხრილები, ხედები, პროცედურები და მოვლენები).

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
ka: აღწერს, რომელი ტიპის ჩასწორების კონტროლები უნდა იქნეს გამოყენებული CHAT/VARCHAR ტიპის სვეტებისთვის. [kbd]შეყვანა[/kbd] - შეყვანის სიგრძის შეზღუდვის საშუალებას გაძლევთ, [kbd]ტექსტის ადგილი[/kbd] კი სვეტებში ახალი ხაზების ჩასმისას.

en: Definition
ka: აღწერა

en: Delayed inserts
ka: დაგვიანებული ჩასმები

en: Delete
ka: წაშლა

en: Delete data or table
ka: მონაცემების ან ცხრილის წაშლა

en: Delete entry from tracking report?
ka: წავშალო ჩანაწერი ტრეკინგის ანგარიშიდან?

en: Delete page
ka: გვერდის წაშლა

en: Delete pages
ka: გვერდების წაშლა

en: Delete relationship
ka: ურთიერთობის წაშლა

en: Delete settings
ka: პარამეტრების წაშლა

en: Delete the table (DROP)
ka: მაგიდების წაშლა (DROP)

en: Delete the view (DROP)
ka: ხედის წაშლა (DROP)

en: Delete tracking
ka: ტრეკინგის წაშლა

en: Delete tracking data for these tables?
ka: წავშალო ტრეკინგის მონაცემები ამ ცხრილებისთვის?

en: Delete tracking data for these versions?
ka: წავშალო ტრეკინგის მონაცემები ამ ვერსიებისთვის?

en: Delete tracking data for this table?
ka: წავშალო ტრეკინგის მონაცემები ამ ცხრილისთვის?

en: Delete tracking data for this version?
ka: წავშალო ტრეკინგის მონაცემები ამ ვერსიისთვის?

en: Delete tracking data row from report
ka: ანგარიშიდან ტრეკინგის მონაცემების წაშლა

en: Delete user group
ka: მომხმარებლის ჯგუფის წაშლა

en: Delete version
ka: ვერსიის წაშლა

en: Deleting
ka: წაშლა

en: Deleting %s
ka: %s-ის წაშლა

en: Deleting tracking data
ka: ტრეკინგის მონაცემების წაშლა

en: Delimiter
ka: გამყოფი

en: Deprecated!
ka: მოძველებულია!

en: Descending
ka: კლებადობით

en: Description
ka: აღწერილობა

en: Designer
ka: შემქნელი

en: Designer and creation of PDFs:
ka: დიზაინერი და PDF-ების შექმნა:

en: Detailed profile
ka: დეტალური პროფილი

en: Details
ka: დეტალები

en: Details…
ka: დეტალები…

en: Developer
ka: პროგრამისტი

en: Differential
ka: განსხვავება

en: Direct links
ka: პირდაპირი ბმულები

en: Direction
ka: მიმართულება

en: Disable
ka: გათიშვა

en: Disable %s
ka: %s-ის გამორთვა

en: Disable multi table maintenance
ka: მრავალცხრილიანი რემონტის გამორთვა

en: Disable shortcut keys
ka: მალსახმობის ღილაკების გამორთვა

en: Disable two-factor authentication
ka: 2FA-ის გამორთვა

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
ka: INFORMATION_SCHEMA-ის გამოყენების აკრძალვა

en: Disabled
ka: გათიშულია

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
ka: BLOB და BINARY სვეტების ჩასწორების აკრძალვა.

en: Display
ka: ჩვენება

en: Display GIS Visualization
ka: ჩვენების GIS ვიზუალიზაცია

en: Display chart
ka: გრაფიკის ჩვენება

en: Display column for relationships
ka: აჩვენეთ სვეტი ურთიერთობებისთვის

en: Display columns table
ka: სვეტების ცხრილის ჩვენება

en: Display comments
ka: კომენტარების ჩვენება

en: Display features:
ka: თვისებების ჩვენება:

en: Display foreign key relationships
ka: გარე გასაღების ახალი შეზღუდვა

[ctx: Display format]
en: Table
ka: ცხრილი

en: Display logo
ka: ლოგოს ჩვენება

en: Display media types
ka: მედიის ტიპების ჩვენება

en: Display order:
ka: ჩვენების მიმდევრობა:

en: Display relational schema
ka: ურთიერთობის სქემის ჩვენება

en: Display servers as a list
ka: სერვერების სიის სახით ჩვენება

en: Displaying column comments:
ka: სვეტის კომენტარების ჩვენება:

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
ka: გამოიტანს ბმულს; სვეტი შეიცავს ფაილის სახელს. პირველი პარამეტრია ბმულის პრეფიქსი, "https://www.example.com/"-ის მსგავსი. მეორე პარამეტრი ბმულის სათაურია.

en: Distinct values
ka: განსხვავებული მნიშვნელობები

en: Distribution
ka: დისტრიბუცია

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
ka: "მოთხოვნა მაგალითით"-ის შესრულება (ვაილდკარდი: "%s") ორი განსხვავებული სვეტისთვის

en: Do not change the password
ka: არ შეცვალო პაროლი

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
ka: არ გამოიყენოთ AUTO_INCREMENT ნულოვანი მნიშვნელობებისთვის

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
ka: მართლა გნებავთ მონიშნული დანაყოფების TRUNCATE?

en: Do you really want to delete the selected items?
ka: მართლა გნებავთ მონიშნული ელემენტების წაშლა?

en: Do you really want to delete this bookmark?
ka: მართლა გნებავთ ამ სანიშნეს წაშლა?

en: Do you really want to delete this central column?
ka: მართლა გნებავთ ამ ცენტრალური სვეტის წაშლა?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
ka: ნამდვილად გსურთ წაშალოთ მომხმარებლების ჯგუფი "%s"?

en: Do you really want to execute "%s"?
ka: ნამდვილად გსურთ გაუშვათ "%s"?

en: Do you really want to execute the following query?
ka: მართლა გნებავთ ამ მოთხოვნის შესრულება?

en: Do you really want to remove partitioning?
ka: მართლა გნებავთ დაყოფის წაშლა?

en: Do you really want to reset the replica (RESET REPLICA)?
ka: მართლა გნებავთ რეპლიკის თავიდან გაშვება (RESET REPLICA)?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
ka: მართლა გნებავთ მონიშნული მომხმარებლების გაუქმება?

en: Documentation
ka: დოკუმენტაცია

en: Does not require SSL-encrypted connections.
ka: SSL-ით დაშიფრულ მიერთებას არ ითხოვს.

en: Donate
ka: შემოწირულობა

en: Done
ka: დასრულებულია

en: Double click
ka: ორმაგი წკაპი

en: Double-click to copy column name.
ka: ორმაგი წკაპი სვეტის სახელის დასაკოპირებლად.

en: Download
ka: ჩამოტვირთვა

en: Drop
ka: გადაგდება

en: Drop partition
ka: დანაყოფის მოცილება

en: Drop the database (DROP)
ka: ბაზის მოცილება (DROP)

en: Dropping Foreign key.
ka: უცხო გასაღების მოცილება.

en: Dropping column
ka: სვეტის მოცილება

en: Dropping columns from the table
ka: სვეტების წაშლა ცხრილიდან

en: Dump table
ka: ცხრილის დამპი

en: Dumping data
ka: მონაცემების დამპი

en: ENUM/SET editor
ka: ENUM/SET-ის რედაქტორი

en: Edit
ka: რედაქტირება

en: Edit event
ka: მოვლენის ჩასწორება

en: Edit index
ka: ინდექსის ჩასწორება

en: Edit mode
ka: რედაქტირების რეჟიმი

en: Edit next row
ka: შემდეგი სტრიქონის რედაქტირება

en: Edit partitioning
ka: დაყოფის ჩასწორება

en: Edit privileges
ka: პრივილეგიების ჩასწორება

en: Edit privileges:
ka: პრივილეგიების ჩასწორება:

en: Edit query
ka: მოთხოვნის ჩასწორება

en: Edit routine
ka: პროცედურის ჩასწორება

en: Edit server
ka: სერვერის რედაქტირება

en: Edit settings for %s
ka: პარამეტრების შეცვლა %s-სთვის

en: Edit trigger
ka: ტრიგერის ჩასწორება

en: Edit user group
ka: მომხმარებლის ჯგუფის ჩასწორება

en: Edit view
ka: ხედის ჩასწორება

en: Edit/Insert
ka: ჩასწორება/ჩასმა

en: Effective
ka: ეფექტური

en: Empty
ka: ცარიელი

en: Empty session data
ka: სესის მონაცემები ცარიელია

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ka: ცარიელი შესვლის URL [kbd]signon[/kbd] ავთენტიკაციის გამოყენებისას!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ka: ცარიელი შესვლის სესიის სახელი [kbd]signon[/kbd] ავთენტიკაციის მეთოდის გამოყენებისას!

en: Empty the table (DELETE FROM)
ka: ცხრილის დაცარიელება (DELETE FROM)

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
ka: არასწორი მომხმარებლის სახელი [kbd]config[/kbd ავთენტიკაციის გამოყენებისას!

en: Enable
ka: ჩართვა

en: Enable %s
ka: %s-ის ჩართვა

en: Enable CodeMirror
ka: CodeMirror-ის ჩართვა

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
ka: SSL კავშირის ჩართვა MySQL სერვერზე.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
ka: შემოტანა/გატანის ოპერაციებისთვის ZIP შეკუმშვის ჩართვა.

en: Enable Zero Configuration mode
ka: ნულოვანი კონფიგურაციის რეჟიმის ჩართვა

en: Enable autocomplete for table and column names
ka: ცხრილისა და სვეტების სახელების ავტომატური დასრულება

en: Enable bzip2 compression for import operations.
ka: შემოტანის ოპერაციებისთვის bzip2 შეკუმშვის ჩართვა.

en: Enable foreign key checks
ka: უცხო გასაღებების შემოწმების ჩართვა

en: Enable gzip compression for import and export operations.
ka: შემოტანისა და გატანის ოპერაციებისთვის gzip შეკუმშვის ჩართვა.

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
ka: ჩართეთ, თუ გნებავთ ბაზაზე-დაყრდნობილი მოთხოვნების ისტორია იქონიოთ (სჭირდება phpMyAdmin-ის კონფიგურაციის საცავი). თუ გათიშულია, ეს მოთხოვნების ისტორიის საჩვენებლად JS-ს იყენებს (დაიკარგება ფანჯრის დახურვისას).

en: Enable linter
ka: Linter-ის ჩართვა

en: Enable navigation tree expansion
ka: ნავიგაციის ხის გაფართოების ჩართვა

en: Enable statistics
ka: სტატისტიკის ჩართვა

en: Enable two-factor authentication
ka: 2FA-ის ჩართვა

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
ka: ჩართეთ {concurrent_insert} მისი მნიშვნელობის 1-ზე დაყენებით

en: Enabled
ka: ჩართულია

en: Enclose table and column names with backquotes
ka: ცხრილისა და სვეტების სახელების ბრჭყალებში ჩასმა

en: Encoding Conversion:
ka: კოდირების გადაყვანა:

en: Encryption key
ka: დაშიფვრის გასაღები

en: End of line
ka: სტრიქონის დასასრული

[ctx: End of recurring event]
en: End
ka: დასასრული

en: End of step
ka: ნაბიჯის დასასრული

en: Engine
ka: ძრავი

en: Engines
ka: ძრავები

en: Enter first value
ka: შეიყვანეთ პირველი მნიშვნელობა

en: Enter second value
ka: შეიყვანეთ მეორე მნიშვნელობა

en: Enter server connection parameters.
ka: შეიყვანეთ სერვერთან მიერთების პარამეტრები.

en: Enter:
ka: შეიყვანეთ:

en: Error
ka: შეცდომა

en: Error 404! The page %s was not found.
ka: შეცდომა 404! გვერდი %s აღმოჩენილი არაა.

en: Error in ZIP archive:
ka: შეცდომა ZIP არქივში:

en: Error in processing request
ka: მოთხოვნის დამუშავების შეცდომა

en: Error in processing request:
ka: მოთხოვნის დამუშავების შეცდომა:

en: Error in processing request: No event with name %1$s found in database %2$s.
ka: მოთხოვნის დამუშავების შეცდომა: მოვლენა სახელით %1$s ბაზაში %2$s აღმოჩენილი არაა.

en: Error in processing request: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
ka: მოთხოვნის დამუშავების შეცდომა: ტრიგერი სახელით %1$s ბაზაში %2$s აღმოჩენილი არაა.

en: Error in processing!
ka: დამუშავების შეცდომა!

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
ka: ატვირთული ფაილის გადატანის შეცდომა. იხილეთ [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: Error reading data for table %s:
ka: მონაცემების წაკითხვის შეცდომა ცხრილისთვის %s:

en: Error reading structure for table %s:
ka: სტრუქტურის წაკითხვის შეცდომა ცხრილისთვის %s:

en: Error resetting replication.
ka: რეპლიკაციის თავიდან გაშვების შეცდომა.

en: Error starting replication.
ka: რეპლიკაციის გაშვების შეცდომა.

en: Error stopping replication.
ka: რეპლიკაციის გაჩერების შეცდომა.

en: Error when evaluating: %s
ka: შეცდომა შეფასებისას: %s

en: Error while creating PDF:
ka: შეცდომა PDF-ის შექმნისას:

en: Error.
ka: შეცდომა.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
ka: შეცდომა: უცხო გასაღების ურთიერთობის დამატება შეუძლებელია!

en: Error: Internal relationship could not be added!
ka: შეცდომა: შიდა ურთიერთობას ვერ დაამატებთ!

en: Error: Internal relationship could not be removed!
ka: შეცდომა: შიდა ურთიერთობას ვერ წაშლით!

en: Error: relationship already exists.
ka: შეცდომა: ურთიერთობა უკვე არსებობს.

en: Event
ka: მოვლენა

en: Event %1$s has been created.
ka: მოვლენა %1$s შეიქმნა.

en: Event %1$s has been modified.
ka: მოვლენა %1$s შეიცვალა.

en: Event name
ka: მოვლენის სახელი

en: Event type
ka: მოვლენის ტიპი

en: Events
ka: მოვლენები

en: Events:
ka: მოვლენები:

en: Excel edition
ka: Excel-ის ვერსია

en: Excel edition:
ka: Excel-ის გამოცემა:

en: Except
ka: გარდა

en: Execute
ka: შესრულება

en: Execute every
ka: შესრულება ყოველ

en: Execute this query again?
ka: შევასრულო ეს მოთხოვნა კიდევ ერთხელ?

en: Execution order
ka: გაშვების მიმდევრობა

en: Execution results of routine %s
ka: შესრულების შედეგები პროცედურისთვის %s

en: Existing templates:
ka: არსებული შაბლონები:

en: Exit fullscreen
ka: სრული ეკრანიდან გასვლა

en: Expand
ka: ამოკეცვა

en: Expand single database
ka: ერთი მონაცემთა ბაზის გაფართოება

en: Expand/Collapse
ka: ჩაკეცვა/ამოკეცვა

en: Explain
ka: ახსნა

en: Explain SQL
ka: SQL-ის ახსნა

en: Explain output
ka: გამოტანის ახსნა

en: Export
ka: ექსპორტი

en: Export as %s
ka: %s-ად გატანა

en: Export as separate files
ka: ცა-ცალკე ფაილებად გატანა

en: Export contents
ka: შემცველობის გატანა

en: Export databases as separate files
ka: ბაზების ცალ-ცალკე ფაილებში გატანა

en: Export metadata
ka: მეტამონაცემების გატანა

en: Export method
ka: გატანის მეთოდი

en: Export method:
ka: გატანის მეთოდი:

en: Export of event %s
ka: %s მოვლენის გატანა

en: Export of routine %s
ka: პროცედურის %s გატანა

en: Export of trigger %s
ka: ტრიგერის %s გატანა

en: Export relational schema
ka: ურთიერთობის სქემის გატანა

en: Export schema
ka: სქემის გატანა

en: Export table headers
ka: ცხრილის თავსართების გატანა

en: Export table names
ka: ცხრილის სახელების გატანა

en: Export tables as separate files
ka: ცხრილების ცალ-ცალკე ფაილებად გატანა

en: Export templates table
ka: შაბლონების ცხრილის გატანა

en: Export templates:
ka: გატანის შაბლონები:

en: Export the data of all tables.
ka: ყველა ცხრილის მონაცემების გატანა.

en: Export the structure of all tables.
ka: ყველა ცხრილის სტრუქტურის გატანა.

en: Export time in UTC
ka: ექსპორტის დრო UT- ში

en: Export type
ka: გატანის ტიპი

en: Export views as tables
ka: ხედების ცხრილის სახით გატანა

en: Exporting databases from the current server
ka: ბაზების გატანა მიმდინარე სერვერიდან

en: Exporting rows from "%s" table
ka: მიმდინარეობს მწკრივების გატანა ცხრილიდან "%s"

en: Exporting tables from "%s" database
ka: ცხრილებს გატანა ბაზიდან "%s"

en: Expression
ka: გამოსახულება

en: Expression or column list
ka: გამოსახულება ან სვეტების სია

en: Extra
ka: ექსტრა

en: Extra options
ka: დამატებითი პარამეტრები

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
ka: უცხო გასაღების ურთიერთობა დამატებულია.

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
ka: გარე გასაღების ურთიერთობა წაიშალა.

en: Failed
ka: შეცდომა

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
ka: RECAPTCHA სერვისთან დაკავშირების შეცდომა!

en: Failed to get real row count.
ka: მწკრივების ნამდვილი რაოდენობის მიღების შეცდომა.

en: Failed to set configured collation connection!
ka: მიერთებაზე მითითებული კოლაციის დაყენება შეუძლებელია!

en: Favorite tables
ka: რჩეული ცხრილები

en: Favorites
ka: სანიშნები

en: Favorites table
ka: რჩეული ცხრილი

en: Features
ka: თვისებები

en: File could not be read!
ka: ფაილის წაკითხვა ვერ მოხერხდა!

en: File format to export
ka: გატანის ფაილის ფორმატი

en: File name template:
ka: ფაილის სახელის ნიმუში:

en: File to import:
ka: შემოსატანი ფაილი:

en: Files
ka: ფაილები

en: Filter
ka: ფილტრი

en: Filter rows:
ka: მწკრივების ფილტრი:

en: Filters
ka: ფილტრები

en: Find and replace
ka: ძებნა და ჩანაცვლება

en: Find:
ka: ძებნა:

[ctx: First page]
en: Begin
ka: დაწყბა

en: For display Options
ka: ჩვენების პარამეტრებისთვის

en: Foreign key checks
ka: უცხრო გასაღების შემოწმება

en: Foreign key constraint
ka: უცხო გასაღების შეზღუდვა

en: Foreign key constraint %s has been dropped
ka: უცხო გასაღების შეზღუდვა %s მოცილებულია

en: Foreign key constraints
ka: უცხო-გასაღების შეზღუდვები

en: Format
ka: ფორმატი

en: Format of imported file
ka: შემოტანილი ფაილების ფორმატი

en: Format-specific options:
ka: ფორმატის საკუთარი პარამეტრები:

en: Format:
ka: ფორმატი:

en: Free memory
ka: თავისუფალი მეხსიერება

en: Free swap
ka: თავისუფალი სვოპი

en: From
ka: გამომგზავნი

en: Full texts
ka: სრული ტექსტები

en: Function
ka: ფუნქცია

en: Functions
ka: ფუნქციები

en: Functions:
ka: ფუნქციები:

en: General
ka: ზოგადი

en: General relation features:
ka: ზოგადი ურთიერთობის თვისებები:

en: General settings
ka: ზოგადი პარამეტრები

en: Generate
ka: დაგენერირება

en: Generate password
ka: პაროლის გენერირება

en: Generate password:
ka: პაროლის გენერირება:

en: Generated configuration file
ka: გენერირებული კონფიგურაციის ფაილი

en: Generation Time:
ka: გენერაციის დრო:

en: Geometry
ka: გეომეტრია

en: Geometry type:
ka: გეომეტრიის ტიპი:

en: Get support
ka: მხარდაჭერის მიღება

en: Git information missing!
ka: Git-ის ინფორმაცია მიუწვდომელია!

en: Global
ka: გლობალური

en: Global privileges
ka: გლობალური პრივილეგიები

en: Go
ka: გადასვლა

en: Go back
ka: უკან გადასვლა

en: Go back to previous page
ka: წინა გვერდზე დაბრუნება

en: Go back to this page
ka: ამ გვერდზე დაბრუნება

en: Go to database: %s
ka: გადასვლა ბაზაზე: %s

en: Go to link:
ka: ბმულზე გადასვლა:

en: Go to table: %s
ka: გადასვლა ცხრილზე: %s

en: Go to view: %s
ka: გადასვლა ხედზე: %s

en: Good
ka: კარგი

en: Grant all privileges on database %s.
ka: ყველა პრივილეგიის მინიჭება მონაცემთა ბაზისთვის "%s".

en: Group name:
ka: ჯგუფის სახელი:

en: Group queries
ka: ჯგუფური მოთხოვნები

en: Groups
ka: ჯგუფები

en: Groups:
ka: ჯგუფები:

en: HTTP authentication
ka: HTTP ავტორიზაცია

en: Help
ka: დახმარება

en: Hide
ka: დამალვა

en: Hide arguments
ka: არგუმენტების დამალვა

en: Hide browser transformation
ka: ბრაუზერის ტრანსფორმაციის დამალვა

en: Hide databases
ka: მონაცემთა ბაზების დამალვა

en: Hide find and replace criteria
ka: ძებნისა და ჩანაცვლების პირობის დამალვა

en: Hide panel
ka: პანელის დამალვა

en: Hide query box
ka: ძებნის ფანჯრის დამალვა

en: Hide search criteria
ka: ძებნის პირობის დამალვა

en: Hide search results
ka: ძებნის შედეგების დამალვა

en: Hide table structure actions
ka: ცხრილის სტრუქტურის ქმედებების დამალვა

en: Hide trace
ka: ტრეისის დამალვა

en: Hide/Show all
ka: ყველას დამალვა/ჩვენება

en: Hide/Show tables with no relationship
ka: ურთიერთობის არმქონე ცხრილების დამალვა/ჩვენება

en: Hide/show navigation items:
ka: ნავიგაციის ჩანაწერების ჩვენება/დამალვა:

en: History
ka: ისტორია

en: Home
ka: სახლი

en: Host
ka: ჰოსტი

en: Host authorization order
ka: ჰოსტის ავტორიზაციის მიმდევრობა

en: Host authorization rules
ka: ჰოსტის ავტორიზაციის წესები

en: Host name
ka: ჰოსტის სახელი

en: Host name:
ka: ჰოსტის სახელი:

en: Host:
ka: ჰოსტი:

en: How to use
ka: როგორ გამოვიყენოთ

en: Icons
ka: ხატულები

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ka: თუ სვეტის ტიპი არის "enum" ან "set", გთხოვთ, შეიყვანოთ მნიშვნელობები ამ ფორმატის გამოყენებით: 'a', 'b', 'c'… <br> თუ ოდესმე დაგჭირდებათ უკუკავშირის ("\") ან ერთი მნიშვნელობის ციტირება ("'") ამ მნიშვნელობებს შორის, წინ უსწრებს უკუქცევით (მაგალითად' '\\ xyz' ან 'a \' b ').

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4$s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ka: თუ ეს აუცილებლად გჭირდებათ, გამოიყენეთ დამატებითი უსაფრთხოების პარამეტრები - %1$sჰოსტით ავთენტიკაციის%2$sპარამეტრები და %3$sსანდო პროქსიების სია%4$s. მაგრამ IP-ზე დაფუძნებული უსაფრთხოება შეიძლება ცუდი იდეა იყოს, თუ ის ეკუთვნის ISP-ს, სადაც მას ათასობით მომხმარებელი იყენებს, თქვენი ჩათვლით.

en: Ignore
ka: იგნორირება

en: Ignore All
ka: ყველას იგნორირება

en: Ignore errors
ka: შეცდომების იგნორირება

en: Immediate table locks %
ka: დაუყოვნებლივი ცხრილის დაბლოკვის %

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
ka: დაუყოვნებლივი ცხრილის ჩაკეტვები: %s%%. ეს მნიშვნელობა 95%%-ზე მეტი უნდა იყოს

en: Import
ka: შემოტანა

en: Import / export
ka: იმპორტი / ექსპორტი

en: Import from file
ka: ფაილიდან შემოტანა

en: Import monitor configuration
ka: მონიტორის კონფიგურაციის შემოტანა

en: Import status
ka: შემოტანის სტატუსი

en: Importing into the current server
ka: მიმდინა სერვერში შეტანა

en: Importing into the database "%s"
ka: მიმდინარეობს შემოტანა ბაზაში "%s"

en: Importing into the table "%s"
ka: მიმდინარეობს შემოტანა ცხრილში "%s"

en: Improve table structure (Normalization):
ka: ცხრილის სტრუქტურის გაუმჯობესება (ნორმალიზაცია):

en: Includes all privileges except GRANT.
ka: შეიცავს ყველა პრივილეგიას GRANT-ის გამოკლებით.

en: Incorrect IP address: %s
ka: IP მისამართი არასწორია: %s

en: Incorrect format parameter
ka: ფორმატის არასწორი პარამეტრი

en: Incorrect value!
ka: არასწორი მნიშვნელობა!

en: Incorrect value:
ka: არასწორი მნიშვნელობა:

en: Index
ka: ინდექსი

en: Index choice:
ka: ინდექსის არჩევანი:

en: Index directory
ka: ინდექსის საქაღალდე

en: Index length
ka: ინდექსის სიგრძე

en: Index name:
ka: ინდექსის სახელი:

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
ka: ინდექსის წაკითხვები მეხსიერებიდან: %s%%. ეს მნიშვნელობა 95%%-ზე მეტი უნდა იყოს

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
ka: ინდექსის სკანირების საშუალო: %s ეს მნიშვნელობა საათში ერთზე ნაკლები უნდა იყოს

en: Index type:
ka: ინდექსის ტიპი:

en: Indexes
ka: ინდექსები

en: Indexes for dumped tables
ka: ინდექსები დამპის ცხრილებისთვის

en: Indexes for table
ka: ინდექსები ცხრილისთვის

en: Information
ka: ინფორმაცია

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
ka: იქვე ჩასწორება

en: Inner ring
ka: შიდა რგოლი

en: InnoDB Status
ka: InnoDB-ის მდგომარეობა

en: InnoDB buffer pool size
ka: InnoDB ბაფერის პულის ზომა

en: InnoDB log size
ka: InnoDB ჟურნალის ზომა

en: Input transformation
ka: შეყვანის გარდაქმნა

en: Input transformation options
ka: შეყვანის გარდაქმნის პარამეტრები

en: Insecure connection
ka: დაუცველი კავშირი

en: Insert
ka: ჩასმა

en: Insert another new row
ka: სხვა ახალი სტრიქონის დამატება

en: Insert as new row
ka: ახალი სტრიქონის ჩამატება

en: Inserted row id: %1$d
ka: ჩამატებული სტრიქონის id: %1$d

en: Inside column:
ka: სვეტში:

en: Inside tables:
ka: ცხრილებში:

en: Instructions
ka: ინსტრუქციები

en: Instructions/Setup
ka: ინსტრუქციები/მორგება

en: Internal relation
ka: შიდა ურთიერთობა

en: Internal relationship has been added.
ka: შიდა ურთიერთობა დაემატა.

en: Internal relationship has been removed.
ka: შიდა ურთიერთობა წაიშალა.

en: Internal relationships
ka: შიდა ურთიერთობები

en: Internal relationships were successfully updated.
ka: ინტერნეტ-ურთიერთობები წარმატებით განახლდა.

en: Invalid authentication type!
ka: არასწორი ავთენტიფიკაციის ტიპი!

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
ka: არასწორი სვეტების რაოდენობა CSV-ში შეყვანაში ხაზზე %d.

en: Invalid database or table name.
ka: არასწორი ბაზის ან ცხრილის სახელი.

en: Invalid database:
ka: არასწორი მონაცემთა ბაზა:

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br>%s.
ka: მედიავიკის შეყვანის არასწორი ფორმატი ხაზზე: <br>%s.

en: Invalid routine type: "%s"
ka: არასწორი პროცედურის ტიპი: "%s"

en: Invalid table name
ka: ცხრილის არასწორი სახელი

en: Invalid table name:
ka: არასწორი ცხრილის სახელი:

en: Issue:
ka: პრობლემა:

en: Jump to Log table
ka: ჟურნალის ცხრილზე გადასვლა

en: Jump to database '%s'
ka: ბაზაზე გადასვლა '%s'

en: Jump to database “%s”.
ka: გადასვლა ბაზაზე "%s".

en: Justification:
ka: ახსნა:

en: Key cache
ka: გასაღების ქეში

en: Keyname
ka: გასაღებისსახელი

en: Kill
ka: მოკვლა

en: Label
ka: ჭდე

en: Label column
ka: ჭდის სვეტი

en: Label key:
ka: ჭდის იდენტიფიკატორი:

en: Landscape
ka: ლანდშაფტური

en: Language
ka: ენა

en: Last check
ka: ბოლო შემოწმება

en: Last check:
ka: ბოლოს შემოწმდა:

[ctx: Last page]
en: End
ka: დასასრული

en: Last update
ka: უკანასკნელი განახლება

en: Last update:
ka: უკანასკნელი განახლება:

en: Last version
ka: ბოლო ვერსია

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
ka: სესიებს შორის მუდმივი რჩეული ცხრილების მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__favorite[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
ka: სესიებს შორის მუდმივი ახლახანს გამოყენებული ცხრილების მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
ka: სესიებს შორის მუდმივი ცხრილების ინტერფეისის პარამეტრების მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
ka: PDF-ის სქემის მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
ka: PDF-ის სქემის მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
ka: SQL მოთხოვნების ისტორიის მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
ka: SQL მოთხოვნის ტრეკინგის მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
ka: დატოვეთ ცარიელი, რომ [doc@bookmarks@]სანიშნეების[/doc] მხარდაჭერის გარეშე იმუშაოთ. გირჩევთ: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
ka: დატოვეთ ცარიელი [doc@relations@]relation-links[/doc]-ის მხარდაჭერის გასათიშად. გირჩევთ: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
ka: ცენტრალური სვეტების მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__central_columns[/kbd].

en: Leave blank for no column comments/media types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
ka: სვეტის კომენტარების/მედიის ტიპების გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა:[kbd]pma__column_info[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
ka: დატოვეთ ცარიელი გატანის შაბლონების მხარდაჭერის გამოსართავად. რჩევა: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
ka: ბაზაში მომხმარებლის პარამეტრების შენახვის მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
ka: ნავიგაციის ელემენტების ჩვენება/დამალვის ფუნქციის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: Left
ka: მარცხნივ

en: Length/Value
ka: სიგრძე/მნიშვნელობა

en: Length/Values
ka: სიგრძე/მნიშვნელობები

en: License
ka: ლიცენზია

[ctx: Light color mode of the theme]
en: Light
ka: ღია

en: Lines terminated with
ka: ხაზები მთავრდება

en: Lines terminated with:
ka: ხაზები მთავრდება:

en: Linestring
ka: სტრიქონის ხაზი

en: Link not found!
ka: ბმული ვერ მოიძებნა!

en: Link with main panel
ka: მთავარ პანელზე მიბმა

en: Links to
ka: მიბმულია

en: List of available transformations and their options
ka: ხელმისაწვდომი გარდაქმნებისა და მათი პარამეტრების სია

en: List of changes
ka: ცვლილების სია

en: Loading
ka: ჩატვირთვა

en: Loading logs
ka: ჟურნალის ჩატვირთვა

en: Loading…
ka: ჩატვირთვა…

en: Local
ka: ლოკალური

en: Local monitor configuration incompatible!
ka: ლოკალური მონიტორის კონფიგურაცია შეუთავსებელია!

[ctx: Lock the account.]
en: Lock
ka: დაბლოკვა

en: Lock this account.
ka: ამ ანგარიშის დაბლოკვა.

en: Log in
ka: შესვლა

en: Log name
ka: ჟურნალის სახელი

en: Log out
ka: გამოსვლა

en: Log statistics
ka: ჟურნალის სტატისტიკა

en: Log table filter options
ka: ჟურნალის ცხრილის ფილტრის პარამეტრები

en: Login Information
ka: შესვლის ინფორმაცია

en: Long query time
ka: გრძელი მოთხოვნის დრო

en: MEDIA TYPES FOR TABLE
ka: MIME TYPES FOR TABLE

en: Main panel
ka: მთავარი პანელი

en: Make consistent with central list
ka: ცენტრალურ სიასთან შეთანხმება

en: Manage your settings
ka: თქვენი პარამეტრების მართვა

en: MariaDB Documentation
ka: MariaDB-ის დოკუმენტაცია

en: MariaDB documentation
ka: MariaDB-ის დოკუმენტაცია

en: Max % MyISAM key buffer ever used
ka: MyISAM-ის გასაღების ბაფერის გამოყენების მაქსიმალური %

en: Max InnoDB log size
ka: მაქსიმალური InnoDB ჟურნალის ზომა

en: Max rows
ka: მაქს მწკრივები

en: Max. concurrent connections
ka: მაქს. ერთდროული მიერთება

en: Max: %s%s
ka: მაქს: %s%s

en: Maximal number of table preferences to store
ka: შენახული ცხრილის პარამეტრების მაქსიმალური რაოდენობა

en: Maximum items on first level
ka: მაქსიმალური ელემენტები პირველ დონეზე

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
ka: ხედის დათვალიერებისას არა-რიცხვით სვეტებში ნაჩვენები სიმბოლოების მაქსიმალური რაოდენობა.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
ka: SQL მოთხოვნის ჩვენებისას გამოყენებული სიმბოლოების მაქსიმალური რაოდენობა.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
ka: ბაზების სიაში ნაჩვენები ბაზების მაქსიმალური რაოდენობა.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
ka: რჩეული ცხრილების მაქსიმალური რაოდენობა. გასათიშად 0 დააყენეთ.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
ka: ახლახანს გამოყენებული ცხრილების მაქსიმალური რაოდენობა. გასათიშად 0 დააყენეთ.

en: Maximum number of tables displayed in table list.
ka: ცხრილების სიაში ნაჩვენები ცხრილების მაქსიმალური რაოდენობა.

en: Maximum rows to plot
ka: დასახაზი მწკრივების მაქსიმალური რაოდენობა

en: Maximum size for input field
ka: შეყვანის ველის მაქსიმალური ზომა

en: Maximum value:
ka: მაქსიმალური მნიშვნელობა:

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ka: შეიძლება იყოს მიახლოებითი. ზუსტი რაოდენობის მისაღებად რიცხვზე დააწკაპუნეთ. იხილეთ [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: Media type
ka: მედიის ტიპი

en: Media type:
ka: მედიის ტიპი:

en: Memory limit
ka: მეხსიერების შეზღუდვა

en: Merge with current configuration
ka: შერწყმა მიმდინარე კონფიგურაციასთან

en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

en: Metadata for database %s
ka: მეტამონაცემები ბაზისთვის %s

en: Metadata for table %s
ka: მეტამონაცემები ცხრილისთვის %s

en: Min rows
ka: მინ. მწკრივები

[ctx: Minimal week day name for Friday]
en: Fr
ka: პარ

[ctx: Minimal week day name for Monday]
en: Mo
ka: ორშ

[ctx: Minimal week day name for Saturday]
en: Sa
ka: შაბ

[ctx: Minimal week day name for Sunday]
en: Su
ka: კვი

[ctx: Minimal week day name for Thursday]
en: Th
ka: ხუთშ

[ctx: Minimal week day name for Tuesday]
en: Tu
ka: სამშ

[ctx: Minimal week day name for Wednesday]
en: We
ka: ოთხშ

en: Minimum number of databases to display the database filter box
ka: ბაზის ფილტრის ფანჯარაში ნაჩვენები ბაზების მინიმალური რაოდენობა

en: Minimum number of items to display the filter box
ka: ფილტრის ფანჯარაში საჩვენებელი ელემენტების მინიმალური რაოდენობა

en: Minimum size for input field
ka: შეყვანის ველის მინიმალური ზომა

en: Minimum value:
ka: მინიმალური მნიშვნელობა:

en: Minor Version
ka: მინორული ვერსია

en: Missing parameter:
ka: ნაკლული პარამეტრი:

en: Modifications have been saved
ka: ცვლილებები შენახულია

en: Monitor
ka: თვალყური

en: Monitor Instructions
ka: მონიტორის ინსტრუქციები

[ctx: Month name]
en: April
ka: აპრილი

[ctx: Month name]
en: August
ka: აგვისტო

[ctx: Month name]
en: December
ka: დეკემბერი

[ctx: Month name]
en: February
ka: თებერვალი

[ctx: Month name]
en: January
ka: იანვარი

[ctx: Month name]
en: July
ka: ივლისი

[ctx: Month name]
en: June
ka: ივნისი

[ctx: Month name]
en: March
ka: მარტი

[ctx: Month name]
en: May
ka: მაისი

[ctx: Month name]
en: November
ka: ნოემბერი

[ctx: Month name]
en: October
ka: ოქტომბერი

[ctx: Month name]
en: September
ka: სექტემბერი

en: More
ka: მეტი

en: More settings
ka: მეტი პარამეტრი

en: Move Menu
ka: მენიუს გადატანა

en: Move column
ka: სვეტის გადატანა

en: Move columns
ka: სვეტების გადატანა

en: MyISAM concurrent inserts
ka: MyISAM-ის ერთდროული ჩასმები

en: MyISAM key buffer (index cache) % used is low.
ka: MyISAM-ის გასაღების ბაფერის (ინდექსის კეში) გამოყენების % დაბალია.

en: MyISAM key buffer size
ka: MyISAM-ის გასაღების ბაფერის ზომა

en: MySQL Architecture
ka: MySQL-ის არქიტექტურა

en: MySQL Documentation
ka: MySQL-ის დოკუმენტაცია

en: MySQL documentation
ka: MySQL-ის დოკუმენტაცია

en: MySQL said:
ka: MySQL-მა თქვა:

en: Name
ka: სახელი

en: Name (Ascending)
ka: აღმავალი სახელით

en: Name (Descending)
ka: სახელი (დაღმავალი)

en: Native MySQL authentication
ka: MySQL-ის საკუთარი ავთენტიკაცია

en: Natural order
ka: ბუნებრივი მიმდევრობა

en: Navigation panel
ka: ნავიგაციის პანელი

en: Navigation panel settings
ka: ნავიგაციის პანელის მორგება

en: Navigation panel width
ka: ნავიგაციის პანელის სიგანე

en: Navigation tree
ka: ნავიგაციის ხე

en: New column name
ka: ახალი სვეტის სახელი

en: New database name
ka: ახალი ბაზის სახელი

en: New name
ka: ახალი სახელი

en: New page
ka: ახალი გვერდი

en: New page name
ka: ახალი გვერდის სახელი

en: New server
ka: ახალი სერვერი

en: New table name
ka: ახალი ცხრილის სახელი

en: New template:
ka: ახალი შაბლონი:

[ctx: Next month]
en: Next
ka: შემდეგი

[ctx: Next page]
en: Next
ka: შემდეგი

en: No
ka: არა

en: No Password
ka: პაროლი არაა

en: No Privileges
ka: პრივილეგიები არაა

en: No Two-Factor Authentication
ka: 2FA-ის გარეშე

en: No accounts selected.
ka: ანგარიში არჩეული არაა.

en: No bookmarks
ka: სანიშნების გარეშე

en: No change
ka: ცვლილების გარეშე

en: No data
ka: მონაცემების გარეშე

en: No data found
ka: მონაცემების გარეშე

en: No data to display
ka: საჩვენებელი მონაცემები არ არის

en: No databases
ka: მონაცემთა ბაზები არაა

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
ka: მოვლენა %1$s ბაზაში %2$s აღმოჩენილი არაა.

en: No files found inside ZIP archive!
ka: ZIP არქივში ფაილების პოვნა ვერ მოხერხდა!

en: No index defined!
ka: ინდექსი არაა განსაზღვრული!

en: No parameters found!
ka: პარამეტრები ვერ მოიძებნა!

en: No partitioning defined!
ka: დაყოფა აღწერილი არაა!

en: No password
ka: პაროლის გარეშე

en: No privileges
ka: პრივილეგიების გარეშე

en: No privileges to create databases
ka: მონაცემთა ბაზების შექმნის პრივილეგია არ გაგაჩნიათ

en: No privileges.
ka: პრივილეგიები არაა.

en: No redundant column
ka: დამატებითი სვეტის გარეშე

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
ka: რუტინა %1$s ბაზაში %2$s აღმოჩენილი არაა.

en: No row selected.
ka: მწკრივი არჩეული არაა.

en: No such column
ka: ასეთი სვეტი არ არსებობს

en: No table selected.
ka: ცხრილი არჩეული არაა.

en: No tables selected.
ka: ცხრილები არჩეული არაა.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
ka: ტრიგერი სახელით %1$s ბაზაში %2$s აღმოჩენილი არაა.

en: No user found.
ka: მომხმარებელი ვერ ვიპოვე.

en: No versions selected.
ka: ვერსია არჩეული არაა.

en: Node group
ka: კვანძების ჯგუფი

en: None
ka: არაა

[ctx: None encoding conversion]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: None for default]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: None privileges]
en: None
ka: არა

en: Normalize
ka: ნორმალიზაცია

en: Not a non-negative number!
ka: არადადებითი რიცხვი არაა!

en: Not a positive number!
ka: არადადებითი რიცხვი!

en: Not a valid port number!
ka: პორტის ნომერი არასწორია!

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
ka: არასაკმარისი პრივილეგიები სერვერის ცვლადებისა და პარამეტრების სანახავად. %s

en: Not replicated
ka: რეპლიცირებული არაა

en: Not used for this MySQL version.
ka: ამ MySQL ვერსიაში არ გამოიყენება.

en: Notice
ka: გაფრთხილება

en: Nowhere
ka: არსად

en: Number of columns
ka: სვეტების რაოდენობა

en: Number of inserted rows
ka: ჩასმული სტრიქონების რაოდენობა

en: Number of queries to skip from start.
ka: დასაწყისიდან გამოსატოვებელი მოთხოვნების რაოდენობა.

en: Number of rows:
ka: მწკრივების რაოდენობა:

en: Number of statements
ka: გამოსახულებების რაოდენობა

en: Number of tables:
ka: ცხრილების რიცხვი:

en: OFF
ka: გამორთული

en: ON
ka: ჩართული

en: Object creation options
ka: ობიექტის შექმნის მორგება

en: Official Homepage
ka: ოფიციალური ვებგვერდი

en: Old MySQL-4.0 authentication
ka: ძველი MySQL-4.0 ავთენტიკაცია

[ctx: Online transaction part of the SQL DDL for InnoDB]
en: Online transaction
ka: ონლაინ ტრანზაქცია

en: Open
ka: გახსნა

en: Open new phpMyAdmin window
ka: PhpMyAdmin-ის ახალი ფანჯრის გახსნა

en: Open page
ka: გვერდის გახსნა

en: Open user account menu
ka: მომხმარებლის ანგარიშის მენიუს გახსნა

en: OpenDocument Spreadsheet
ka: OpenDocument ელცხრილი

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
ka: ფაილების გახსნის სიხშირე: %s. ეს მნიშვნელობა საათში 5-ზე ნაკლები უნდა იყოს

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
ka: ცხრილის გახსნის სიხშირე: %s. ეს მნიშვნელობა საათში 10-ზე ნაკლები უნდა იყოს

en: Operations
ka: მოქმედებები

en: Operator
ka: ოპერატორი

en: Optimize
ka: ოპტიმიზება

en: Optimize partition
ka: დანაყოფის ოპტიმიზაცია

en: Optimize table
ka: ცხრილის ოპტიმიზება

en: Options
ka: პარამეტრები

en: Options:
ka: პარამეტრები:

en: Or
ka: ან

en: Order
ka: დალაგება

en: Order by:
ka: დალაგება:

en: Order of the tables
ka: ცხრილების მიმდევრობა

en: Order:
ka: დალაგება:

en: Orientation
ka: ორიენტაცია

en: Original length
ka: საწყისი სიგრძე

en: Original position
ka: საწყისი მდებარეობა

en: Original string
ka: საწყისი სტრიქონი

en: Other
ka: სხვა

en: Other options
ka: სხვა პარამეტრები

en: Other statements
ka: სხვა გამოსახულებები

en: Outer ring
ka: გარე რგოლი

en: Output
ka: გამოტანილი

en: Output:
ka: გამოტანა:

en: Overview
ka: განხილვა

en: PDF export page
ka: PDF გვერდის გატანა

en: PHP Version:
ka: PHP-ის ვერსია:

en: PHP extension:
ka: PHP-ის გაფართოება:

en: PHP version:
ka: PHP-ის ვერსია:

en: Packed
ka: შეკუმშული

en: Page name
ka: გვერდის სახელი

en: Page number:
ka: გვერდის ნომერი:

en: Page titles
ka: გვერდის სათაურები

en: Page to delete
ka: წასაშლელი გვერდი

en: Page to open
ka: გასახსნელი გვერდი

en: Page-related settings
ka: გვერდის პარამეტრები

en: Paper size
ka: გვერდის ზომა

en: Parameters
ka: პარამეტრები

en: Parser:
ka: დამმუშავებელი:

en: Partial import:
ka: ნაწილობრივი შემოტანა:

en: Partial texts
ka: ნაწილობრივი ტექსტები

en: Partition
ka: დანაყოფი

en: Partition by:
ka: დაყოფის პირობა:

en: Partition table
ka: დანაყოფების ცხრილი

en: Partitioned by:
ka: დაყოფის პირობა:

en: Partitions
ka: დანაყოფები

en: Partitions:
ka: დანაყოფები:

en: Password
ka: პაროლი

en: Password Hashing:
ka: პაროლის ჰეშირება:

en: Password hashing method
ka: პაროლის ჰეშირების მეთოდი

en: Password is too long!
ka: პაროლი მეტისმეტად გრძელია!

[ctx: Password strength]
en: Strength:
ka: სიმაგრე:

en: Password:
ka: პაროლი:

en: Pause monitor
ka: თვალყურის დევნების შეჩერება

en: Percentage of MyISAM key buffer used
ka: MyISAM-ის გასაღების ბაფერის გამოყენების პროცენტული მაჩვენებელი

en: Percentage of aborted clients
ka: გაუქმებული კლიენტების პროცენტული მაჩვენებელი

en: Percentage of aborted connections
ka: შეწყვეტილი კავშირების პროცენტული მაჩვენებელი

en: Percentage of index reads from memory
ka: ინდექსების მეხსიერებიდან წაკითხვის პროცენტული მაჩვენებელი

en: Percentage of slow queries
ka: ნელი მოთხოვნების პროცენტულობა

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
ka: დროებითი ცხრილების გამომწვევი დალაგებების პროცენტულობა

en: Percentage of temp tables on disk
ka: დისკზე არსებული დროებითი ცხრილების პროცენტულობა

en: Percentage of used connections
ka: გამოყენებული კავშირების პროცენტული მაჩვენებელი

en: Percentage of used key cache (calculated value)
ka: გამოყენებული გასაღებების კეშის პროცენტული მაჩვენებელი (გამოთვლილი მნიშვნელობა)

en: Percentage of used open files limit
ka: ღია ფაილების ლიმიტის გამოყენებული პროცენტული მაჩვენებელი

en: Persistent favorite tables:
ka: მუდმივი რჩეული ცხრილები:

en: Persistent recently used tables:
ka: მუდმივი ახლახანს გამოყენებული ცხრილები:

en: Persistent tables' UI preferences:
ka: მუდმივი ცხრილების ინტერფეისის მორგება:

en: Pick
ka: აირჩიეთ

en: Pick from Central Columns
ka: აირჩიეთ ცენტრალური სვეტებიდან

en: Pie chart with profiling results.
ka: გრაფიკი პროფილირების შედეგებით.

en: Pin text
ka: ტექსტის მიმაგრება

en: Please enter a valid HEX input
ka: შეიყვანეთ სწორი თექვსმეტობითი მნიშვნელობა

en: Please enter a valid URL
ka: გთხოვთ, შეიყვანოთ სწორი URL

en: Please enter a valid credit card number
ka: გთხოვთ, შეიყვანოთ სწორი საკრედიტო ბარათის ნომერი

en: Please enter a valid database name.
ka: შეიყვანეთ სწორი ბაზის სახელი.

en: Please enter a valid date
ka: გთხოვთ, შეიყვანეთ სწორი თარიღი

en: Please enter a valid date ( ISO )
ka: გთხოვთ, შეიყვანეთ სწორი თარიღი ( ISO )

en: Please enter a valid date or time
ka: შეიყვანეთ სწორი დრო ან თარიღი

en: Please enter a valid email address
ka: გთხოვთ მიუთითოთ სწორი ელ-ფოსტის მისამართი

en: Please enter a valid length!
ka: შეიყვანეთ სწორი სიგრძე!

en: Please enter a valid number
ka: შეიყვანეთ სწორი რიცხვი

en: Please enter a valid number!
ka: შეიყვანეთ სწორი რიცხვი!

en: Please enter a valid page name
ka: გთხოვთ, შეიყვანოთ სწორი გვერდის სახელი

en: Please enter a valid table name.
ka: შეიყვანეთ სწორი ცხრილის სახელი.

en: Please enter a value between {0} and {1}
ka: გთხოვთ, შეიყვანოთ მნიშვნელობა {0}-სა და {1}-ს შორის

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
ka: შეიყვანეთ მნიშვნელობა, რომელიც {0}-ზე მეტი ან ტოლია

en: Please enter a value less than or equal to {0}
ka: შეიყვანეთ მნიშვნელობა, რომელიც {0}-ზე ნაკლები ან ტოლია

en: Please enter at least {0} characters
ka: გთხოვთ შეიყვანოთ მინიმუმ {0} სიმბოლო

en: Please enter only digits
ka: გთხოვთ, შეიყვანოთ მხოლოდ ციფრები

en: Please enter the SQL query first.
ka: ჯერ შეიყვანეთ SQL მოთხოვნა.

en: Please enter the same value again
ka: გთხოვთ, კიდევ ერთხელ შეიყვანოთ იგივე მნიშვნელობა

en: Please fix this field
ka: გაასწორეთ ეს ველი

en: Please select a page to continue
ka: გასაგრძელებლად აირჩიეთ გვერდი

en: Please select column(s) for the index.
ka: ინდექსისთვის სვეტ(ებ)-ის მონიშვნა აუცილებელია.

en: Please select databases:
ka: აირჩიეთ ბაზები:

en: Plugin
ka: დამატება

en: Plugins
ka: დამატებები

en: Point
ka: წერტილი

en: Polygon
ka: მრავალკუთხედი

en: Port:
ka: პორტი:

en: Portrait
ka: პორტრეტული

en: Position
ka: მდებარეობა

en: Prefix
ka: პრეფიქსი

en: Press Ctrl+Enter to execute query
ka: მოთხოვნის შესასრულებლად დააჭირეთ Ctrl+Enter

en: Press Enter to execute query
ka: მოთხოვნის შესასრულებლად დააჭირეთ Enter

en: Preview SQL
ka: SQL-ის გადახედვა

[ctx: Previous month]
en: Prev
ka: წინა

[ctx: Previous page]
en: Previous
ka: წინა

en: Primary
ka: პირველადი

en: Primary configuration
ka: ძირითადი კონფიგურაცია

en: Primary connection:
ka: ძირითადი მიერთება:

en: Primary key already exists.
ka: ძირითადი გასაღები უკვე არსებობს.

en: Primary replication
ka: ძირითადი რეპლიკაცია

en: Primary server changed successfully to %s.
ka: ძირითადი სერვერი %s-ზე წარმატებით შეიცვალა.

en: Primary status
ka: ძირითადი სტატუსი

en: Print
ka: დაბეჭდვა

en: Privileges
ka: პრივილეგიები

en: Privileges for %s
ka: პრივილეგიები %s-სთვის

en: Procedure
ka: პროცედურა

en: Procedures
ka: პროცედურები

en: Procedures:
ka: პროცედურები:

en: Processes
ka: პროცესები

en: Processing request
ka: მოთხოვნის დამუშავება

en: Profiling results
ka: პროფილირების შედეგები

en: Progress
ka: მიმდინარეობა

en: Propose table structure
ka: ცხრილის სტრუქტურის შეთავაზება

en: Protect binary columns
ka: ბინარული სვეტების დაცვა

en: Proxy password
ka: პროქსის პაროლი

en: Proxy username
ka: პროქსის მომხმარებელი

en: Purpose:
ka: დანიშნულება:

en: Put columns names in the first row
ka: სვეტის სახელები პირველ მწკრივში ჩასმა

en: Put columns names in the first row:
ka: პირველ მწკრივში სვეტის სახელები ჩადეთ:

en: Queried time
ka: გამოთხოვილი დრო

en: Query
ka: მოთხოვნა

en: Query Cache usage
ka: მოთხოვნების კეშის გამოყენება

en: Query analyzer
ka: მოთხოვნის ანალიზატორი

en: Query cache
ka: მოთხოვნების კეში

en: Query cache disabled
ka: მოთხოვნების კეში გამორთულია

en: Query cache efficiency
ka: მოთხოვნების კეშის ეფექტურობა

en: Query cache efficiency (%)
ka: მოთხოვნების კეშის ეფექტურობა (%)

en: Query cache fragmentation
ka: მოთხოვნების კეშის ფრაგმენტაცია

en: Query cache low memory prunes
ka: მოთხოვნების კეშის წაკვეთა მეხსიერების არასაკმარისობის დროს

en: Query cache max size
ka: მოთხოვნების კეშის მაქსიმალური ზომა

en: Query cache min result size
ka: მოთხოვნის კეშის შედეგის მინიმალური ზომა

en: Query cache usage
ka: მოთხოვნების კეშის გამოყენება

en: Query cache used
ka: გამოყენებული მოთხოვნების კეში

en: Query caching method
ka: მოთხოვნების კეშირების მეთოდი

en: Query error
ka: მოთხოვნის შეცდომა

en: Query failed
ka: მოთხოვნის შეცდომა

en: Query result data
ka: მოთხოვნის შედეგის მონაცემები

en: Query statistics
ka: მოთხოვნების სტატისტიკა

en: Query took %01.4f seconds.
ka: მოთხოვნას %01.4f წმ დასჭირდა.

en: Query window
ka: მოთხოვნის ფანჯარა

en: Questions
ka: კითხვები

en: Questions below 1,000
ka: 1, 000-ზე ნაკლები კითხვა

en: Questions since startup:
ka: კითხვები გაშვების შემდეგ:

en: Quick
ka: სწრაფი

en: Range search
ka: დიაპაზონის ძებნა

en: Rate of aborted clients
ka: გაუქმებული კლიენტების სიხშირე

en: Rate of aborted connections
ka: შეწყვეტილი კავშირების მაჩვენებელი

en: Rate of joins without indexes
ka: ინდექსების გარეშე შეერთებების სიხშირე

en: Rate of open files
ka: ღია ფაილების სიხშირე

en: Rate of reading first index entry
ka: ინდექსის პირველი ჩანაწერის წაკითხვის სიხშირე

en: Rate of reading fixed position
ka: ფიქსირებული პოზიციის წაკითხვის სიხშირე

en: Rate of reading next table row
ka: შემდეგი ცხრილის მწკრივის წაკითხვის სიხშირე

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
ka: შემდეგი ცხრილის მწკრივის კითხვის სიხშირე: %s. ეს მნიშვნელობა საათში ერთზე ნაკლები უნდა იყოს

en: Rate of sorts that cause temporary tables
ka: დროებითი ცხრილების გამომწვევი დალაგებების სიხშირე

en: Rate of table open
ka: ცხრილის გახსნის სიხშირე

en: Re-type
ka: თავიდან აკრეფა

en: Re-type:
ka: თავიდან-აკრიფეთ:

en: Read requests
ka: მოთხოვნების წაკითხვა

en: Rebuild
ka: თავიდან აგება

en: Rebuild partition
ka: დანაყოფის თავიდან აგება

en: Received
ka: მიღებულია

en: Recent
ka: ახლახანს

en: Recently used table
ka: ახლახანს გამოყენებული ცხრილი

en: Recently used tables
ka: ახლახანს გამოყენებული ცხრილები

en: Recently visited tables
ka: ახლახან ნანახი ცხრილები

en: Recommendation:
ka: რეკომენდაცია:

en: Refresh
ka: განახლება

en: Refresh rate
ka: განახლების სიხშირე

en: Related links:
ka: შესაბამისი ბმულები:

en: Relation view
ka: ურთიერთობის ხედი

en: Relational display
ka: ურთიერთობის ჩვენება

en: Relationship operator
ka: ურთიერთობის ოპერატორი

en: Relationships
ka: ურთიერთობები

en: Release Series
ka: გამოშვების სერიები

en: Reload
ka: გადატვირთვა

en: Reload navigation panel
ka: ნავიგაციის პანელის თავიდან ჩატვირთვა

en: Reload page
ka: გვერდის თავიდან ჩატვირთვა

en: Remember filename template
ka: ფაილის სახელის შაბლონის დამახსოვრება

en: Remember table's sorting
ka: ცხრილის დალაგების დამახსოვრება

en: Remembering designer settings:
ka: დიზაინერის პარამეტრების დამახსოვრება:

en: Remove
ka: წაშლა

en: Remove from Favorites
ka: რჩეულებიდან წაშლა

en: Remove from central columns
ka: ცენტრალური სვეტებიდან წაშლა

en: Remove last parameter
ka: ბოლო პარამეტრის წაშლა

en: Remove redundant columns
ka: ზედმეტი სვეტების წაშლა

en: Remove selected
ka: მონიშნულის წაშლა

en: Remove selected user accounts
ka: მონიშნული მომხმარებლის ანგარიშების წაშლა

en: Remove this column
ka: ამ სვეტის წაშლა

en: Removing Selected Users
ka: მონიშნული მომხმარებლების წაშლა

en: Rename
ka: გადარქმევა

en: Rename database to
ka: მონაცემთა ბაზის გადარქმევა

en: Rename index
ka: ინდექსის გადარქმევა

en: Rename to
ka: გადარქმევა

en: Rename view to
ka: ხედის გადარქმევა

en: Renaming databases
ka: მონაცემთა ბაზების გადარქმევა

en: Repair
ka: აღდგენა

en: Repair partition
ka: დანაყოფის რემონტი

en: Repair table
ka: ცხრილის აღდგენა

en: Repeat headers
ka: თავსართების გამეორება

en: Replace
ka: ჩანაცვლება

en: Replace NULL with
ka: NULL-ის ჩანაცვლება

en: Replace NULL with:
ka: NULL-ის ჩანაცვლება:

en: Replace table prefix
ka: ცხრილის პრეფიქსის ჩანაცვლება

en: Replace table with prefix
ka: პრეფიქსის მქონე ცხრილის ჩანაცვლება

en: Replace with:
ka: ჩანაცვლდება:

en: Replaced string
ka: ჩანაცვლებული სტრიქონი

en: Replica configuration - Change or reconfigure primary server
ka: რეპლიკის მორგება - მთავარი სერვერის შეცვლა ან თავიდან მორგება

en: Replica replication
ka: რეპლიკის რეპლიკაცია

en: Replica status
ka: რეპლიკის სტატუსი

en: Replicated
ka: რეპლიცირებულია

en: Replication
ka: რეპლიკაცია

en: Replication resetting successfully.
ka: რეპლიკაციის თავიდან გაშვება წარმატებულია.

en: Replication started successfully.
ka: რეპლიკაცია წარმატებით გაეშვა.

en: Replication status
ka: რეპლიკაციის სტატუსი

en: Replication stopped successfully.
ka: რეპლიკაცია წარმატებით გაჩერდა.

en: Report
ka: ანგარიში

en: Report title:
ka: ანგარიშის სათაური:

en: Requery
ka: თავიდან მოთხოვნა

en: Request failed!!
ka: მოთხოვნის შეცდომა!!

en: Requires SSL-encrypted connections.
ka: მოითხოვს SSL-ით დაშიფრულ შეერთებებს.

en: Reset
ka: დაბრუნება

en: Reset all
ka: ყველას ჩამოყრა

en: Reset replica
ka: რეპლიკის საწყის მნიშვნელობებზე დაბრუნება

en: Reset to default
ka: ნაგულისხმებ მნიშვნელობაზე დაბრუნება

en: Reset zoom
ka: გადიდების საწყისი პარამეტრები

en: Restore column order
ka: სვეტის მიმდევრობის აღდგენა

en: Restore default values
ka: ნაგულისხმევი მნიშვნელობების აღდგენა

en: Restrict login to MySQL server
ka: MySQL სერვერზე შესვლის აკრძალვა

en: Resume monitor
ka: თვალყურის დევნების გაგრძელება

en: Retain query box
ka: მოთხოვნის ფანჯრის შენარჩუნება

en: Return length/values
ka: დაბრუნებული სიგრძე/მნიშვნელობები

en: Return options
ka: დაბრუნების მორგება

en: Return type
ka: დაბრუნების ტიპი

en: Returns
ka: აბრუნებს

en: Revoke
ka: გაუქმება

en: Right
ka: მარჯვნივ

en: Routine
ka: რუტინა

en: Routine %1$s has been created.
ka: პროცედურა %1$s შეიქმნა.

en: Routine %1$s has been modified.
ka: პროცედურა %1$s შეიცვალა.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
ka: პროცედურა %1$s შეიცვალა. პრივილეგიები გასწორდა.

en: Routine name
ka: პროცედურის სახელი

en: Routine parameters
ka: პროცედურის პარამეტრები

en: Routine-specific privileges
ka: პროცედურისთვის საჭირო პრივილეგიები

en: Routines
ka: პროცედურები

en: Row length
ka: სტრიქონის სიგრძე

en: Row marker
ka: სტრიქონის ნიშანი

en: Row size
ka: სტრიქონის ზომა

en: Row statistics
ka: მწკრივის სტატისტიკა

en: Rows
ka: სტრიქონები

en: Rows:
ka: სტრიქონები:

en: Run SQL query/queries on server “%s”
ka: SQL მოთხოვნ(ებ)-ის გაშვება სერვერზე "%s"

en: Run SQL query/queries on table %s
ka: SQL მოთხოვნ(ებ)-ის გაშვება ცხრილზე %s

en: SHA256 password authentication
ka: SHA256 პაროლით ავთენტიკაცია

en: SQL Query
ka: SQL მოთხოვნა

en: SQL Query Console
ka: SQL მოთხოვნის კონსოლი

en: SQL compatibility mode:
ka: SQL თავსებადობის რეჟიმი:

en: SQL history:
ka: SQL ისტორია:

en: SQL queries
ka: SQL მოთხოვნები

en: SQL queries settings.
ka: SQL მოთხოვნების მორგება.

en: SQL query
ka: SQL მოთხოვნა

en: SQL query tracking table
ka: SQL მოთხოვნის ტრეკინგის ცხრილი

en: SQL query:
ka: SQL მოთხოვნა:

en: SQL upload
ka: SQL ატვირთვა

en: Save
ka: შენახვა

en: Save & close
ka: შენახვა და დახურვა

en: Save as JSON file
ka: JSON ფაილის სახით შენახვა

en: Save as PHP file
ka: PHP ფაილის სახით შენახვა

en: Save as file
ka: ფაილის სახის შენახვა

en: Save changes
ka: ცვლილებების შენახვა

en: Save chart as image
ka: გრაფიკის გამოსახულების სახით შენახვა

en: Save directory
ka: დირექტორიის შენახვა

en: Save edited data
ka: ჩასწორებული მონაცემების შენახვა

en: Save on server
ka: სერვერზე შენახვა

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
ka: შეინახება სერვერზე საქაღალდეში <strong>%s</strong>

en: Save output to a file
ka: გამოტანის ფაილში შენახვა

en: Save page
ka: გვერდის შენახვა

en: Save page as
ka: გვერდის შენახვა, როგორც

en: Save to selected page
ka: არცეულ გვერდზე შენახვა

en: Saving export templates:
ka: გატანის შაბლონების შენახვა:

en: Schema of the %s database
ka: სქემა ბაზისთვის %s

en: Schema of the %s database - Page %s
ka: %s ბაზის სქემა - გვერდი %s

en: Screenshot of the %s theme.
ka: %s თემის ეკრანის ანაბეჭდი.

en: Search
ka: ძებნა

en: Search in database
ka: მონაცემთა ბაზაში ძებნა

en: Search this list
ka: ამ სიასი ძებნა

en: Search this table
ka: ამ ცხრილში ძებნა

en: Search:
ka: ძებნა:

en: Searching
ka: ძებნა

en: Secret/key:
ka: პაროლი/გასაღები:

en: Security
ka: უსაფრთხოება

en: Security type
ka: უსაფრთხოების ტიპი

en: See more
ka: მეტის ნახვა

en: See replica status table
ka: იხილეთ რეპლიკის სტატუსის ცხრილი

en: See table structure
ka: იხილეთ ცხრილის სტრუქტურა

en: Select "%s"
ka: მონიშნეთ "%s"

en: Select a column.
ka: აირჩიეთ სვეტი.

en: Select a table
ka: აირჩიეთ ცხრილი

en: Select a template
ka: აირჩიეთ შაბლონი

en: Select all
ka: ყველას მონიშვნა

en: Select at least one of the options!
ka: აირჩიეთ ერთი პარამეტრი მაინც!

en: Select binary log to view
ka: აირჩიეთ საჩვენებელი ორობითი ჟურნალი

en: Select column:
ka: აირჩიეთ სვეტი:

en: Select columns (at least one):
ka: აირჩიეთ სვეტები (ერთი მაინც):

en: Select database first
ka: ჯერ ბაზა აირჩიეთ

en: Select database:
ka: აირჩიეთ ბაზა:

en: Select export relational type:
ka: აირჩიეთ გატანის რელაციის ტიპი:

en: Select file to import
ka: აირჩიეთ შემოსატანი ფაილი

en: Select from the web server upload directory [strong]%s[/strong]:
ka: აირჩიეთ ვებსერვერის ატვირთვის საქაღალდიდან [strong]%s[/strong]:

en: Select one…
ka: აირჩიეთ…

en: Select page
ka: აირჩიეთ გვერდი

en: Select series:
ka: სერიების არჩევა:

en: Select table:
ka: აირჩიეთ ცხრილი:

en: Select two columns
ka: აირჩიეთ ორი სვეტი

en: Selected time range:
ka: მონიშნული დროის დიაპაზონი:

en: Send error report
ka: შეცდომის ანგარიშის გაგზავნა

en: Send error reports
ka: შეცდომის ანგარიშების გაგზავნა

en: Sent
ka: გაიგზავნა

en: Series column:
ka: სერიის სვეტი:

en: Series in chart:
ka: მონაცემის მწკრივები გრაფიკში:

en: Series:
ka: სერიები:

en: Server
ka: სერვერი

en: Server %d
ka: სერვერი %d

en: Server ID
ka: სერვერის ID

en: Server charset:
ka: სერვერის სიმბოლოების კოდირება:

en: Server choice:
ka: სერვერის არჩევა:

en: Server configuration
ka: სერვერის კონფიგურაცია

en: Server connection collation
ka: სერვერის კავშირის კოლაცია

en: Server connection collation:
ka: სერვერთან მიერთების კოლაცია:

en: Server connection:
ka: სერვერის მიერთება:

en: Server default
ka: სერვერის ნაგულისხმევი

en: Server hostname
ka: სერვერის ჰოსტის სახელი

en: Server level tabs
ka: სერვერის-დონის ჩანართები

en: Server port
ka: სერვერის პორტი

en: Server socket
ka: სერვერის სოკეტი

en: Server type:
ka: სერვერის ტიპი:

en: Server variables and settings
ka: სერვერის ცვლადები და პარამეტრები

en: Server version:
ka: სერვერის ვერსია:

en: Server-level tabs
ka: სერვერის-დონის ჩანართები

en: Server:
ka: სერვერი:

en: Servers
ka: სერვერები

en: Servers display options.
ka: სერვერების ჩვენების მორგება.

en: Session not found.
ka: სესია ვერ ვიპოვე.

en: Session timezone
ka: სესიის დროის სარტყელი

en: Session value
ka: სესიის მნიშვნელობა

en: Set log_output to %s
ka: Log_output-ის %s-ზე დაყენება

en: Set long_query_time to %d seconds.
ka: Long_query_time-ის %d წამზე დაყენება.

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
ka: ნავიგაციის პანელის ასაკეცად დააყენეთ 0.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
ka: ნელა გაშვებადი ნაკადების სწორად დასათვლელად {slow_launch_time} 1 ან 2 წამზე დააყენეთ.

en: Settings
ka: პარამეტრები

en: Share this bookmark
ka: სანიშნის გაზიარება

[ctx: Short month name for April]
en: Apr
ka: აპრ

[ctx: Short month name for August]
en: Aug
ka: აგვ

[ctx: Short month name for December]
en: Dec
ka: დეკ

[ctx: Short month name for February]
en: Feb
ka: თებ

[ctx: Short month name for January]
en: Jan
ka: იან

[ctx: Short month name for July]
en: Jul
ka: ივლ

[ctx: Short month name for June]
en: Jun
ka: ივნ

[ctx: Short month name for March]
en: Mar
ka: მარ

[ctx: Short month name for May]
en: May
ka: მაისი

[ctx: Short month name for November]
en: Nov
ka: ნოე

[ctx: Short month name for October]
en: Oct
ka: ოქტ

[ctx: Short month name for September]
en: Sep
ka: სექ

[ctx: Short week day name for Friday]
en: Fri
ka: პარ

[ctx: Short week day name for Monday]
en: Mon
ka: ორშ

[ctx: Short week day name for Saturday]
en: Sat
ka: შაბ

[ctx: Short week day name for Sunday]
en: Sun
ka: კვ

[ctx: Short week day name for Thursday]
en: Thu
ka: ხუთ

[ctx: Short week day name for Tuesday]
en: Tue
ka: სამ

[ctx: Short week day name for Wednesday]
en: Wed
ka: ოთხ

en: Show
ka: ჩვენება

en: Show PHP information
ka: PHP-ის ინფორმაციის ჩვენება

en: Show SQL queries
ka: SQL მოთხოვნების ჩვენება

en: Show SQL query
ka: SQL მოთხოვნის ჩვენება

en: Show all
ka: ყველაფრის ჩვენება

en: Show arguments
ka: არგუმენტების ჩვენება

en: Show binary contents
ka: ორობითი შიგთავსის ჩვენება

en: Show color
ka: ფერის ჩვენება

en: Show column comments
ka: სვეტის კომენტარების ჩვენება

en: Show create
ka: შექმნის ჩვენება

en: Show create database form
ka: მონაცემთა ბაზის შექმნის ფორმის ჩვენება

en: Show creation timestamp
ka: შექმნის დროის შტამპის ჩვენება

en: Show databases navigation as tree
ka: ბაზების ნავიგაციის ხის სახით ჩვენება

en: Show detailed MySQL server information
ka: MySQL სერვერის შესახებ დეტალური ინფორმაციის ჩვენება

en: Show events in tree
ka: მოვლენების ჩვენება ხეზე

en: Show field types
ka: ველის ტიპების ჩვენება

en: Show find and replace criteria
ka: ძებნისა და ჩანაცვლების პირობის ჩვენება

en: Show form
ka: ფორმის ჩვენება

en: Show full queries
ka: სრული მოთხოვნების ჩვენება

en: Show function fields
ka: ფუნქციების ველების ჩვენება

en: Show functions in tree
ka: ხეში ფუნქციების ჩვენება

en: Show grid
ka: ბადის ჩვენება

en: Show hidden items
ka: დამალული ჩანაწერების ჩვენება

en: Show hidden messages
ka: დამალული შეტყობინებების ჩვენება

en: Show hidden navigation tree items.
ka: დამალული ნავიგაციის ხის ელემენტების ჩვენება.

en: Show hint
ka: მინიშნების ჩვენება

en: Show insert query
ka: ჩასმის მოთხოვნის ჩვენება

en: Show last check timestamp
ka: უკანასკნელი სემოწმების დროის შტამპის ჩვენება

en: Show last update timestamp
ka: უკანასკნელი განახლების დროის შტამპის ჩვენება

en: Show logo in navigation panel.
ka: ნავიგაციის პანელში ლოგოს ჩვენება.

en: Show only active
ka: მხოლოდ აქტიურის ჩვენება

en: Show only alert values
ka: მხოლოდ განგაშის მნიშვნელობების ჩვენება

en: Show panel
ka: პანელის ჩვენება

en: Show password change form
ka: პაროლის შეცვლის ფორმის ჩვენება

en: Show phpinfo() link
ka: "phpinfo()"-ის ბმულის ჩვენება

en: Show primary status
ka: ძირითადი სტატუსის ჩვენება

en: Show procedures in tree
ka: აჩვენეთ პროცედურები ხეში

en: Show query box
ka: ძებნის ფანჯრის ჩვენება

en: Show query history at start
ka: გაშვებისას მოთხოვნების ისტორიის ჩვენება

en: Show replica hosts
ka: რეპლიკის ჰოსტების ჩვენება

en: Show replica status
ka: რეპლიკის სტატუსის ჩვენება

en: Show report details
ka: ანგარიშის დეტალების ჩვენება

en: Show search criteria
ka: ძებნის პირობის ჩვენება

en: Show search results
ka: ძებნის შედეგების ჩვენება

en: Show statistics
ka: სტატისტიკის ჩევნება

en: Show table charset
ka: ცხრილის კოდირების ჩვენება

en: Show table comments
ka: ცხრილის კომენტარების ჩვენება

en: Show tables in tree
ka: ცხრილების ჩვენება ხეში

en: Show trace
ka: ტრეისის ჩვენება

en: Show unformatted values
ka: დაუფორმატებელი მნიშვნელობების ჩვენება

en: Show views in tree
ka: ხედების ჩვენება ხეზე

en: Show/Hide tables list
ka: ცხრილების სიის ჩვენება/დამალვა

en: Show/hide columns
ka: სვეტების ჩვენება/დამალვა

en: Showing as PHP code
ka: PHP კოდის სახით ჩვენება

en: Showing bookmark
ka: სანიშნის ჩვენება

en: Showing create queries
ka: შექმნის მოთხოვნების ჩვენება

en: Showing rows %1$s - %2$s.
ka: ნაჩვენებია მწკრივები %1$s - %2$s.

en: Signon authentication
ka: შესვლის ავთენტიკაცია

en: Simple two-factor authentication
ka: მარტივი 2FA

en: Simulate query
ka: მოთხოვნის სიმულაცია

en: Size
ka: ზომა

en: Skip locked tables
ka: დაბლოკილი ცხრილების გამოტოვება

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
ka: პირველიდან დაწყებული მითითებული რაოდენობის (SQL-სთვის) ხაზების გამოტოვება:

en: Slow query logging
ka: ნელი მოთხოვნების ჟურნალში ჩაწერა

en: Slow query rate
ka: ნელი მოთხოვნების სიხშირე

en: Snap to grid
ka: ბადეზე მიბმა

en: Something went wrong
ka: რაღაც არასწორია

en: Something went wrong.
ka: რაღაც მოხდა.

en: Sort
ka: დალაგება

en: Sort by key:
ka: გასაღებით დალაგება:

en: Sort rows
ka: მწკრივების დალაგება

en: Sorting
ka: დალაგება

en: Source database `%s` was not found!
ka: საწყისი ბაზა `%s` ვერ ვიპოვე!

en: Space usage
ka: ადგილის გამოყენება

en: Spatial
ka: სივრცითი

en: Spatial column
ka: სივრცითი სვეტი

en: Stacked
ka: ჩალაგებული

en: Start IO Thread only
ka: გაეშვას მხოლოდ IO სტრუქტურა

en: Start SQL Thread only
ka: მხოლოდ SQL თემების გაშვება

en: Start monitor
ka: მონიტორის გაშვება

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
ka: გაშვება

en: Start row:
ka: საწყისი მწკრივი:

en: Startup
ka: გაშვება

en: State
ka: მდგომარეობა

en: Statements
ka: ინსტრუქციები

en: Statements to track
ka: დასატრეკი გამოსახულებები

en: Status
ka: სტატუსი

en: Step
ka: ბიჯი

en: Step 1.
ka: ნაბიჯი 1.

en: Step 2.
ka: ნაბიჯი 2.

en: Step 3.
ka: ნაბიჯი 3.

en: Storage Engine:
ka: საცავის ძრავა:

en: Storage engine
ka: საცავის ძრავა

en: Storage engines
ka: საცავის ძრავები

en: Strong
ka: ძლიერი

en: Structure
ka: სტრუქტურა

en: Structure and data
ka: სტრუქტურა და მონაცემები

en: Structure for view
ka: სტრუქტურა ხედისათვის

en: Structure for view %s exported as a table
ka: სტრუქტურა ხედისთვის %s ცხრილის სახით იქნა გატანილი

en: Structure of %s
ka: %s-ის სტრუქტურა

en: Structure of table @TABLE@
ka: ცხრილის @TABLE@ სტრუქტურა

en: Structure only
ka: მხოლოდ სტრუქტურა

en: Structure snapshot
ka: სნეიფშუთის სტრუქტურა

en: Structure:
ka: სტრუქტურა:

en: Sub partitioned by:
ka: ქვედაყოფის პირობა:

en: Submit error report
ka: შეცდომის ანგარიშის გაგზავნა

en: Submit query
ka: მოთხოვნის გაგზავნა

en: Suboptimal caching method.
ka: კეშინგის მეთოდი ოპტიმალური არაა.

en: Subpartition
ka: ქვედანაყოფი

en: Subpartition by:
ka: ქვედაყოფის პირობა:

en: Subpartitions:
ka: ქვედანაყოფები:

en: Succeeded
ka: წარმატებულია

en: Success
ka: წარმატებულია

en: Success!
ka: წარმატება!

en: Success.
ka: წარმატება.

en: Sum
ka: ჯამი

en: Sum of grouped rows:
ka: დაჯგუფებული მწკრივების ჯამი:

en: System CPU usage
ka: სისტემის CPU-ის გამოყენება

en: System memory
ka: სისტემური მეხსიერება

en: System monitor
ka: სისტემური მონიტორი

en: System swap
ka: სისტემური Swap-ი

en: Table
ka: ცხრილი

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
ka: ცხრილი %1$s წარმატებით შეიცვალა. პრივილეგიები გასწორდა.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
ka: ცხრილის %1$s სახელი %2$s-ზე შეიცვალა.

en: Table %s already exists!
ka: ცხრილი %s უკვე არსებობს!

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
ka: ცხრილი %s კოპირებულია %s-ში. პრივილეგიები გასწორებულია.

en: Table %s has been dropped.
ka: ცხრილი %s წაშლილია.

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
ka: ცხრილი %s გადატანილია %s-ში. პრივილეგიები გასწორდა.

en: Table alias
ka: ცხრილის მეტსახელი

en: Table caption (continued):
ka: ცხრილის წარწერა (გაგრძელება):

en: Table caption:
ka: ცხრილის წარწერა:

en: Table comments
ka: ცხრილის კომენტარები

en: Table comments:
ka: ცხრილის კომენტარები:

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
ka: ცხრილების შეერთება საშუალოდ: %s. ეს მნიშვნელობა საათში ერთზე ნაკლები არ უნდა იყოს

en: Table level tabs
ka: ცხრილის დონის ჩანართები

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
ka: ცხრილის ბლოკის მოლოდინის სიხშირე: %s. ეს მნიშვნელობა საათში ერთზე ნაკლები უნდა იყოს

en: Table name
ka: ცხრილის სახელი

en: Table navigation bar
ka: ცხრილის ნავიგაციის პანელი

en: Table of contents
ka: სარჩევი

en: Table operations
ka: ცხრილის ოპერაციები

en: Table options
ka: ცხრილის პარამეტრები

en: Table search
ka: ცხრილში ძებნა

en: Table space
ka: ცხრილის სივრცე

en: Table structure
ka: ცხრილის სტრუქტურა

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
ka: საჩვენებელი სვეტების აღწერის ცხრილის მხარდაჭერის გამოსართავად ცარიელი დატოვეთ. რჩევა: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Table-level tabs
ka: ცხრილის დონის ჩანართები

en: Table:
ka: ცხრილი:

en: Tables
ka: ცხრილები

en: Tables display options.
ka: ცხრილების ჩვენების მორგება.

en: Tables:
ka: ცხრილები:

en: Tabs
ka: დაფები

en: Taking you to next step…
ka: შემდეგ ნაბიჯზე გადასვლა…

en: Taking you to the target site.
ka: სამიზნე საიტზე გადაყვანა.

en: Target database
ka: სამიზნე მონაცემთა ბაზა

en: Target database `%s` was not found!
ka: სამიზნე ბაზა `%s` აღმოჩენილი არაა!

en: Temp disk rate
ka: დროებითი დისკის სიხშირე

en: Template name
ka: შაბლონის სახელი

en: Template was created.
ka: შაბლონი შეიქმნა.

en: Template was deleted.
ka: შაბლონი წაშლილია.

en: Template was updated.
ka: შაბლონი განახლდა.

en: Template:
ka: შაბლონი:

en: Temporary data
ka: დროებითი მონაცემები

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
ka: დროებითი ცხრილების საშუალო: %s. ეს მნიშვნელობა საათში ერთზე ნაკლები არ უნდა იყოს.

en: Test:
ka: ტესტი:

en: Text
ka: ტექსტი

en: Text fields
ka: ტექსტური ველები

en: Textarea columns
ka: Textarea სვეტები

en: Textarea rows
ka: Textarea მწკრივები

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
ka: %s ფაილი მიუწვდომელია ამ სისტემაში, გთხოვთ ეწვიოთ %s -ს დამატებითი ინფორმაციისთვის.

en: The %s table doesn't exist!
ka: ცხრილი "%s" არ არსებობს!

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
ka: InnoDB-ის ჟურნალის ფაილის ზომა InnoDB-ის ბაფერის პულთან შედარებით საკმარისი ზომის არაა.

en: The account %s@%s has been successfully locked.
ka: ანგარიში %s@%s წარმატებით დაიბლოკა.

en: The account %s@%s has been successfully unlocked.
ka: ანგარიში %s@%s წარმატებით განიბლოკა.

[ctx: The collation is the default one]
en: default
ka: ნაგულისხმები

en: The columns have been moved successfully.
ka: სვეტების გატანა წარმატებულია.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
ka: მიმდინადე მოთხოვნის კეშის დამთხვევის სიხშირე %s%% 20%%-ზე ნაკლებია

en: The database name must be a non-empty string.
ka: ბაზის სახელი არ შეიძლება, ცარიელ სტრიქონს წარმოადგენდეს.

en: The host name is empty!
ka: ჰოსტის სახელის ველი ცარიელია!

en: The imported file does not contain any data!
ka: შემოტანილი ფაილი მონაცემებს არ შეიცავს!

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
ka: PHP-ის mbstring გაფართოების პოვნა ვერ მოხერხდა და როგორც ჩანს გამოიყენება მრავალბაიტიანი სიმბოლოთა ნაკრები. mbstring გაფართოების გარეშე phpMyAdmin-ს არ შეუძლია სტრიქონების სწორად დაყოფა რის გამოც შეიძლება მიიღოთ მოულოდნელი შედეგი.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
ka: MySQL სერვერთან მიერთების ავარიების რაოდენობა.

en: The partition name must be a non-empty string.
ka: დანაყოფის სახელი არაცარიელი სტრიქონი უნდა იყოს.

en: The password is empty!
ka: პაროლის ველი ცარიელია!

en: The passwords aren't the same!
ka: პაროლებში შეუსაბამობაა!

en: The phpMyAdmin configuration storage database could not be accessed.
ka: phpMyAdmin-ის კონფიგურაციის საცავის ბაზასთან წვდომა შეუძლებელია.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
ka: phpMyAdmin-ის კონფიგურაციის საცავი გამორთულია. %sგაიგეთ, რატომ%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
ka: PhpMyAdmin-ის კონფიგურაციის საცავი ბოლომდე მორგებული არაა. ზოგიერთი დამატებითი ფუნქცია გაითიშება. %sგაიგეთ, რატომ%s.

en: The profile has been updated.
ka: პროფილი განახლდა.

en: The query cache is considerably fragmented.
ka: მოთხოვნების კეში საკმაოდ ფრაგმენტირებულია.

en: The query cache is not enabled.
ka: მოთხოვნების კეში ჩართული არაა.

en: The rate of opening files is high.
ka: ფაილების გახსნის სიხშირე მაღალია.

en: The rate of opening tables is high.
ka: ცხრილების გახსნის სიხშირე მაღალია.

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
ka: ფიქსირებული პოზიციებიდან მონაცემების წაკითხვის სიხშირე მაღალია.

en: The rate of reading the first index entry is high.
ka: პირველი ინდექსის ჩანაწერის წაკითხვის სიხშირე მაღალია.

en: The rate of reading the next table row is high.
ka: შემდეგი ცხრილის მწკრივის წაკითხვის სიხშირე მაღალია.

en: The row has been deleted.
ka: წკრივი წაიშალა.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
ka: სერვერი არ პასუხობს (ან ლოკალური სერვერის სოკეტი არასწორადაა მორგებული).

en: The server is not responding.
ka: სერვერი არ პასუხობს.

en: The slow query log is disabled.
ka: ნელი მოთხოვნების ჟურნალი გათიშულია.

[ctx: The table already exists in the designer and can not be added once more.]
en: Table %s already exists!
ka: ცხრილი %s უკვე არსებობს!

en: The table name is empty!
ka: ცხრილის სახელი ცარიელია!

en: The table name must be a non-empty string.
ka: ცხრილის სახელი არ შეიძლება, ცარიელ სტრიქონს წარმოადგენდეს.

en: The thread cache is set to 0
ka: ძაფის ქეში დაყენებულია 0

[ctx: The time zone for a time of day]
en: Time zone
ka: დროის სარტყელი

en: The trigger name must not be empty.
ka: ტრიგერის სახელი არ შეიძლება, ცარიელი იყოს.

en: The user %s already exists!
ka: მომხმარებელი %s უკვე არსებობს!

en: The user name is empty!
ka: მომხმარებლის სახელის ველი ცარიელია!

en: Theme
ka: თემა

en: There are no events to display.
ka: საჩვენებელი მოვლენების გარეშე.

en: There are no favorite tables.
ka: რჩეული ცხრილების გარეშე.

en: There are no files to import!
ka: შემოსატანი ფაილების გარეშე!

en: There are no recent tables.
ka: უახლესი ცხრილების გარეშე.

en: There are no routines to display.
ka: საჩვენებელი პროცედურების გარეშე.

en: There are no triggers to display.
ka: საჩვენებელი ტრიგერების გარეშე.

en: There are too many joins without indexes.
ka: მეტისმეტად ბევრი შეერთება ინდექსების გარეშე.

en: There are too many threads that are slow to launch.
ka: მეტისმეტად ბევრი ნაკადი, რომელიც ნელა ეშვება.

en: There is an issue with your request.
ka: პრობლემა თქვენს მოთხოვნასთან.

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ka: ეს %sპარამეტრი%s გამორთული უნდა იყოს რადგან ის ცუდ ხალხს MySQL-ის სერვერში შესასვლელად პაროლის არჩევის საშუალებას აძლევთ. თუ მისი გამოყენება აუცილებელია, %sშეზღუდეთ MySQL სერვერთან%s ან %sსანდო პროქსის სიის%s წვდომა. მაგრამ IP-ზე დაფუძნებული უსაფრთხოება სანდო პროქსიებით სანდო არაა, თუ IP მიეკუთვნება ISP-ს, სადაც მას ათასობით მომხმარებელი (თქვენი ჩათვლით) შეიძლება იყენებდეს.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
ka: ამ MySQL სერვერს არ აქვს %s ძრავის მხარდაჭერა.

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
ka: დრო, რომლის განმავლობაშიც ეს MySQL სერვერი გაშვებულია: %1$s. გაშვების დრო: %2$s.

en: This field is required
ka: ამ ველის შევსება აუცილებელია

en: This format has no options
ka: ამ ფორმატს პარამეტრები არ აქვს

en: This host
ka: ეს ჰოსტი

en: This value is interpreted using the 'strftime' function, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %s Other text will be kept as is. See the FAQ 6.27 for details.
ka: მნიშვნელობა ითარგმნება ფუნქციით 'strftime', ასე რომ შეგიძლიათ, დროის დაფორმატების სტრიქონები გამოიყენოთ. დამატებით მოხდება შემდეგი გარდაქმნები: %s სხვა ტექსტი დარჩება ისე, როგორც არის. დეტალებისთვის იხილთ ხდკ 6.26.

en: Thread cache
ka: ძაფის ქეში

en: Thread cache hit rate %
ka: ძაფის კეშის გამოყენების სიხშირის %

en: Thread cache hit rate (calculated value)
ka: ძაფის კეშის გამოყენების სიხშირე (გამოთვლილი მნიშვნელობა)

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
ka: ნაკადის კეშის დამთხვევის სიხშირე: %s%%. ეს მნიშვნელობა 80%%-ზე მეტი უნდა იყოს

en: Thread cache is not efficient.
ka: ნაკადის კეში ეფექტური არაა.

en: Threads
ka: ნაკადები

en: Threads that are slow to launch
ka: ნელა გაშვებადი ნაკადები

en: TiB
ka: ტიბ

en: Time
ka: დრო

en: To
ka: მიმღები

en: Today
ka: დღეს

en: Toggle navigation
ka: ნავიგაციის გადართვა

en: Toggle relationship lines
ka: ურთიერთობის ხაზების გადართვა

en: Too many clients are aborted.
ka: შეწყვეტილია მეტისმეტად ბევრი კლიენტი.

en: Too many connections are aborted.
ka: შეწყვეტილია მეტისმეტად ბევრი შეერთება.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
ka: დროებითი ცხრილების შექმნას მეტისმეტად ბევრი დალაგება იწვევს.

en: Too many table locks were not granted immediately.
ka: ერთდროულად მეტისმეტად ბევრი ცხრილის დაბლოკვა არ მომხდარა.

en: Total
ka: სულ

en: Total Time
ka: სრული დრო

en: Total memory
ka: ჯამური მეხსიერება

en: Total swap
ka: მთლიანი სვოპი

en: Total time:
ka: სულ დრო:

en: Total:
ka: სულ:

en: Track table
ka: ცხრილის ტრეკი

en: Track view
ka: ხედის ტრეკი

en: Tracked tables
ka: ნანახი ცხრილები

en: Tracking
ka: ტრეკინგი

en: Tracking data deleted successfully.
ka: ტრეკინგის მონაცემები წარმატებით წაიშალა.

en: Tracking report
ka: ტრეკინგის ანგარიში

en: Tracking versions deleted successfully.
ka: ტრეკინგის ვერსიების წაშლა წარმატებულია.

en: Tracking:
ka: ტრეკინგი:

en: Traffic
ka: ტრაფიკი

en: Transaction buffer size
ka: ტრანზაქციის ბუფერის ზომა

en: Transaction coordinator
ka: ტრანზაქციის კოორდინატორი

en: Trigger
ka: ტრიგერი

en: Trigger %1$s has been created.
ka: ტრიგერი %1$s შეიქმნა.

en: Trigger %1$s has been modified.
ka: ტრიგერი %1$s შეიცვალა.

[ctx: Trigger action time]
en: Time
ka: დრო

en: Trigger name
ka: ტრიგერის სახელი

en: Triggers
ka: ტრიგერები

en: Truncate
ka: გასუფთავება

en: Truncate partition
ka: დანაყოფის მოკვეთა

en: Truncate shown queries
ka: ნაჩვენები მოთხოვნების წაკვეთა

en: Two-factor authentication
ka: 2FA

en: Two-factor authentication failed.
ka: 2FA-ის შეცდომა.

en: Two-factor authentication has been removed.
ka: 1FA გაითიშა.

en: Two-factor authentication status
ka: 2FA-ის სტატუსი

en: Type
ka: ტიპი

[ctx: U2F error]
en: Failed security key activation.
ka: უსაფრთხოების გასაღების გააქტიურება ჩავარდა.

[ctx: U2F error]
en: Invalid request sent to security key.
ka: უსაფრთხოების გასაღებთან გაგზავნილი მოთხნოვნა არასწორია.

[ctx: U2F error]
en: Invalid security key.
ka: არასწორი უსაფრთხოების გასაღები.

[ctx: U2F error]
en: Unknown security key error.
ka: უცნობი უსაფრთხოების გასაღების შეცდომა.

en: UI preferences table
ka: UI პარამეტრების მაგიდა

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
ka: URL, სადაც ნავიგაციის პანელში ნაჩვენები ლოგო მიუთითებს.

en: Unable to connect to primary %s.
ka: ძირითად %s-სთან მიერთების შეცდომა.

en: Unexpected parameter value.
ka: მოულოდნელი პარამეტრის მნიშვნელობა.

en: Ungroup queries
ka: მოთხოვნების განჯგუფება

en: Unhide
ka: გამოჩენა

en: Unique
ka: უნიკალური

en: Unit
ka: ერთეული

[ctx: Unit of time]
en: Hour
ka: საათი

[ctx: Unit of time]
en: Microsecond
ka: მიკროწამი

[ctx: Unit of time]
en: Millisecond
ka: მილიწამი

[ctx: Unit of time]
en: Minute
ka: წუთი

[ctx: Unit of time]
en: Second
ka: წამი

en: Unix Socket based authentication
ka: Unix სოკეტზე ბაზირებული ავთენტიკაცია

en: Unknown
ka: უცნობი

en: Unknown storage engine.
ka: უცნობი საცავის ძრავა.

en: Unlink from main panel
ka: მთავარი პანელიდან მოხსნა

[ctx: Unlock the account.]
en: Unlock
ka: განბლოკვა

en: Unlock this account.
ka: ამ ანგარიშის განბლოკვა.

en: Unselect all
ka: მონიშვნის ყველაფერზე მოხსნა

en: Untitled
ka: უსათაურო

en: Update
ka: განახლება

en: Update query
ka: მოთხოვნის განახლება

en: Update user privileges
ka: მომხმარებლის პრივილეგიების განახება

en: Updated
ka: განახლებულია

en: Upload a file
ka: ფაილის ატვირთვა

en: Upload directory
ka: ატვირთვის დირექტორია

en: Uploading your import file…
ka: თქვენი შეტანის ფაილის ატვირთვა…

en: Use %s statement
ka: %s გამოსახულების გამოყენება

en: Use SSL
ka: SSL-ის გამოყენება

en: Use host table
ka: ჰოსტის ცხრილის გამოყენება

en: Use persistent connections to MySQL databases.
ka: MySQL-ის ბაზებთან მუდმივი მიერთების გამოყენება.

en: Use regular expression
ka: რეგულარული გამოსახულებების გამოყენება

en: Use text field
ka: გამოიყენე ტექსტური ველი

en: Use text field:
ka: გამოიყენე ტექსტური ველი:

en: Use this value
ka: გამოიყენეთ ეს ველი

en: Used memory
ka: გამოყენებული მეხსიერება

en: User
ka: მომხმარებელი

en: User account
ka: მომხმარებლის ანგარიში

en: User accounts
ka: მომხმარებლის ანგარიშები

en: User accounts overview
ka: მომხმარებლის ანგარიშების მიმოხილვა

en: User group
ka: მომხმარებლის ჯგუფი

en: User group menu assignments
ka: მომხმარებლის ჯგუფის მინიჭებები

en: User group:
ka: მომხმარებლის ჯგუფი:

en: User groups
ka: მომხმარებლის ჯგუფები

en: User groups management is not enabled.
ka: მომხმარებლის ჯგუფების მართვა ჩართული არაა.

en: User name
ka: მომხმარებლის სახელი

en: User name:
ka: მომხმარებლის სახელი:

en: User preferences:
ka: მომხმარებლის პარამეტრები:

en: User:
ka: მომხმარებელი:

en: Username
ka: მომხმარებელი

en: Username:
ka: მომხმარებელი:

en: Users
ka: მომხმარებლები

en: Users table
ka: მომხმარებელთა ცხრილი

en: VIEW name
ka: ხედის სახელი

en: Value
ka: მნიშვნელობა

en: Value Column:
ka: მნიშვნელობის სვეტი:

en: Values
ka: მნიშვნელობები

en: Values for column %s
ka: ველების რაოდენობა სვეტებისათვის %s

en: Variable
ka: ცვლადი

en: Variable %d:
ka: ცვლადი %d:

en: Variables
ka: ცვლადები

en: Verify
ka: შემოწმება

en: Version
ka: ვერსია

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
ka: %2$s-ის ვერსია %1$s წაიშალა.

en: Version check
ka: ვერსიის შემოწმება

en: Version information
ka: ინფორმაცია ვერსიის შესახებ

en: Version information:
ka: ვერსიის ინფორმაცია:

en: Versions
ka: ვერსია

en: View
ka: ხედო

en: View %s has been dropped.
ka: ხედი %s მოცილებულია.

[ctx: View all themes]
en: View all
ka: ყველას ნახვა

en: View only
ka: მხოლოდ ნახვა

en: View output as text
ka: გამოტანის ტექსტად ნახვა

en: View structure
ka: სტრუქტურის ნახვა

en: View users
ka: მომხმარებლების ნახვა

en: View:
ka: ხედი:

en: Views
ka: ხედები

en: Views:
ka: ხედები:

en: Virtuality
ka: ვირტუალურობა

en: Warning
ka: გაფრთხილება

en: Warnings
ka: გაფრთხილებები

en: Weak
ka: სუსტი

en: Web server
ka: ვებ სერვერი

[ctx: Week day name]
en: Friday
ka: პარასკევი

[ctx: Week day name]
en: Monday
ka: ორშაბათი

[ctx: Week day name]
en: Saturday
ka: შაბათი

[ctx: Week day name]
en: Sunday
ka: კვირა

[ctx: Week day name]
en: Thursday
ka: ხუთშაბათი

[ctx: Week day name]
en: Tuesday
ka: სამშაბათი

[ctx: Week day name]
en: Wednesday
ka: ოთხშაბათი

en: Welcome
ka: კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება

en: Welcome to %s
ka: მოგესალმებათ %s

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
ka: მომხმარებლისთვის "ყველა მწკრივის ჩვენების" ღილაკის ჩვენება.

en: Whether the table structure actions should be hidden.
ka: დამალული იქნება ცხრილის სტრუქტურა, თუ არა.

en: Whether to expand single database in the navigation tree automatically.
ka: ერთი ბაზის შემთხვევაში ნავიგაციის ხის ავტომატური გაშლა.

en: Whether to show events under database in the navigation tree
ka: აჩვენებს თუ არა მოვლენებს მონაცემთა ბაზის ქვეშ ნავიგაციის ხეში

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
ka: აჩვენებს თუ არა ცხრილებს მონაცემთა ბაზის ქვეშ ნავიგაციის ხეში

en: Whether to show views under database in the navigation tree
ka: აჩვენებს თუ არა ნახვებს მონაცემთა ბაზის ქვეშ ნავიგაციის ხეში

en: With selected:
ka: მონიშნულით:

en: Without PHP code
ka: PHP კოდის გარეშე

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
ka: მოსაძებნი სიტყვები ან მნიშვნელობები (ვაილდკარდი: "%s"):

en: Wrong data
ka: არასწორი მონაცემები

en: X Values
ka: X მნიშვნელობები

en: X-Axis:
ka: X-ღერძი:

en: Y Values
ka: Y მნიშვნელობები

en: Y values
ka: Y მნიშვნელობები

[ctx: Year suffix for calendar, "none" is empty]
en: none
ka: არცერთი

en: Yes
ka: დიახ

en: You are about to DELETE all the rows of the table!
ka: პაირებთ წაშალოთ ცხრილის ყველა მწკრივი!

en: You are about to DESTROY a complete table!
ka: აპირებთ გაანადგუროთ სრული ცხრილი!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
ka: თქვენ სრულიად გაანადგურეთ მონაცემთა ბაზა!

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
ka: ამ MySQL სერვერზე შესვლა შეუძლებელია!

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
ka: იყენებთ Git ვერსიას, გაუშვით [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]უახლესი სტაბილური ვერსიაა %s, რელიზის თარიღი %s.

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
ka: შეგიძლიათ, გამოიყენოთ MySQL-ის ვაილდკარდის სიმბოლოები (% და _), ჩასვათ ისინი სპეციალურ მიმდევრობებში, როცა ზუსტად ის სიმბოლოები გჭირდებათ. ანუ, გამოიყენეთ [kbd]'my\_db'[/kbd] და არა [kbd]'my_db'[/kbd].

en: You do not have InnoDB enabled.
ka: InnoDB ჩართული არ გაქვთ.

en: You do not have the privileges to administrate the users!
ka: მომხმარებლების ადმინისტრირების პრივილეგიები არ გაქვთ!

en: You have added a new user.
ka: თქვენ დაამატეთ ახალი მომხმარებელი.

en: You have no saved settings!
ka: შენახული პარამეტრები არ გაგაჩნიათ!

en: You must provide a routine name!
ka: პროცედურის სახელის მითითება აუცილებელია!

en: You must provide a trigger name!
ka: ტრიგერის სახელის მითითება აუცილებელია!

en: You must provide a valid event for the trigger!
ka: ტრიგერისთვის სწორი მოვლენის მითითება აუცილებელია!

en: You must provide a valid table name!
ka: აუცილებელია ცხრილის სწორი სახელის მითითება!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
ka: ტრიგერის სწორი დროის მითითება აუცილებელია!

en: You must provide an event name!
ka: მოვლენის სახელის მითითება აუცილებელია!

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
ka: თქვენ დააყენეთ [kbd]config[/kbd] ავთენტიკაციის ტიპი და ჩასვით მომხმარებლის სახელი და პაროლი ავტოშესვლისთვის, რაც ცოცხალი ჰოსტებისთვის სასურველი არაა. ყველას, ვინც იცის, ან მიხვდება თქვენი phpMyAdmin-ის URL-ს, შეუძლია, შევიდეს თქვენი phpMyAdmiin-ის პანელში. დააყენეთ %1$sავთენტიკაციის ტიპი%2$s [kbd]cookie[/kbd]-ზე, ან [kbd]http[/kbd]-ზე.

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
ka: სჯობს MySQL 5.5-ის სტაბილურ ვერსიაზე განახლდეთ.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
ka: თუ ბაზას SSL მიერთების მხარდაჭერა გააჩნია, გამოიყენეთ ის.

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
ka: თქვენი InnoDB-ის ბუფერის პული საკმაოდ პატარაა.

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
ka: InnoDB-ის ჟურნალის ზომა InnoDB-ის ბუფერს პულის ზომის %s%%-ია. ის 20%%-ზე ნაკლები არ უნდა იყოს

en: Your SQL query has been executed successfully.
ka: თქვენი SQL მოთხოვნა წარმატებით შესრულდა.

en: Your session has expired. Please log in again.
ka: სესიის ვადა გასულია. თავიდან შედით.

en: Zoom search
ka: ძიების მასშტაბირება

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
ka: [kbd]ჭკვიანი[/kbd] - ანუ TIME, DATE, DATETIME და TIMESTAMP-ის ტიპის სვეტების დაღმავალი დალაგემა. არადა პირიქით.

en: active
ka: აქტიური

en: after %s
ka: %s-ის შემდეგ

en: all of the words
ka: ყველა სიტყვა

en: and then
ka: და შემდეგ

en: as regular expression
ka: რეგულარული გამოსახულება

en: ascending
ka: ზრდადობით

en: at beginning of table
ka: ცხრილის დასაწყისში

en: at least one of the words
ka: ერთი სიტყვა მაინც

en: authored on %s by %s
ka: დრო %s ავტორი %s

en: cancel
ka: გაუქმება

en: column(s)
ka: სვეტები

en: committed on %s by %s
ka: კომიტის დრო %s, %s-ის მიერ

en: complete inserts
ka: სრული ჩასმები

en: concurrent_insert is set to 0
ka: concurrent_insert-ის მნიშვნელობაა 0

en: criteria
ka: კრიტერიუმი

en: data
ka: მონაცემები

en: database-specific
ka: ბაზაზე-დამოკიდებული

[ctx: date and time types]
en: Date and time
ka: თარიღი და დრო

en: deleted
ka: წაშლილია

en: deleting
ka: წაშლა

en: descending
ka: კლებადობით

en: disabled
ka: გათიშულია

en: display column
ka: სვეტის ჩვენება

en: dynamic
ka: დინამიური

en: extended inserts
ka: გაფართოებული ჩასმები

en: first
ka: პირველი

[ctx: for default]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: for media type transformation]
en: Description
ka: აღწერილობა

en: global
ka: გლობალულრი

en: gzipped
ka: gzip-ით შეკუმშული

en: in use
ka: გამოიყენება

en: inactive
ka: არააქტიური

en: key
ka: გასაღები

en: key_buffer_size is 0
ka: key_buffer_size-ი 0-ის ტოლია

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
ka: მაქს %% MyISAM-ის გასაღების ბაფერი, რომელიც არასდროს გამოყენებულა: %s%%. ეს მნიშვნელობა 95%%-ზე მეტი უნდა იყოს

en: maximum %s
ka: მაქსიმალური %s

en: no branch
ka: ბრენჩის გარეშე

[ctx: numeric types]
en: Numeric
ka: რიცხვობრივი

en: or type variable name:
ka: ან აკრიფეთ ცვლადის სახელი:

en: pages
ka: გვერდები

en: partitioned
ka: დაყოფილი

en: per day
ka: დღეში

en: per hour
ka: საათში

en: per minute
ka: წუთში

en: per second
ka: წამში

en: phpMyAdmin Demo Server
ka: phpMyAdmin-ის დემო სერვერი

en: phpMyAdmin Themes
ka: phpMyAdmin-ის თემები

en: phpMyAdmin configuration snippet
ka: phpMyAdmin-ის კონფიგურაციის ნაწყვეტი

en: phpMyAdmin configuration storage
ka: phpMyAdmin-ის კონფიგურაციის საცავი

[ctx: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features" on designer when user tries to set a display field.]
en: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features".
ka: phpMyAdmin-ის კონფიგურაციის საცავი "ფუნქციების ჩვენებისთვის" მორგებული არაა.

en: phpMyAdmin documentation
ka: phpMyAdmin-ის დოკუმენტაცია

en: phpMyAdmin homepage
ka: phpMyAdmin-ის სათაო გვერდი

en: possible exploit
ka: შესაძლო მოწყვლადობა

en: routine
ka: პროცედურა

en: select column
ka: აირჩიეთ სვეტი

en: select table
ka: აირჩიეთ ცხრილი

en: shared
ka: გაზიარებული

[ctx: spatial types]
en: Spatial
ka: სივრცითი

en: static
ka: სტატიკური

[ctx: string types]
en: String
ka: სტრიქონი

en: structure
ka: სტრუქტურა

en: structure and data
ka: სტრუქტურა და მონაცემები

en: subquery
ka: ქვემოთხოვნა

en: table-specific
ka: ცხრილზე-დამოკიდებული

en: the exact phrase as substring
ka: ზუსტი ფრაზა ქვესტრიქონის სახით

en: the exact phrase as whole field
ka: ზუსტი ფრაზა როგორც მთელი ველი

en: unavailable
ka: მიუწვდომელი

en: unknown
ka: უცნობი

en: up to date
ka: განახლებულია

en: web server upload directory:
ka: ვებსერერის ატვირთვის საქაღალდე:

en: wildcard
ka: ვაილდკარდი

en: zipped
ka: zip-ით შეკუმშული

en: ø Time
ka: ø დრო

en: ø per hour
ka: ø საათში

en: ø per hour: %s
ka: ø საათში: %s

en: ø per minute: %s
ka: ø წუთში: %s

en: ø per second: %s
ka: ø წამში: %s

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
ka: … ძველი მომხმარებლის მომხმარებლების სიიდან წაშლა და შემდეგ პრივილეგიების გადატვირთვა.

en: … delete the old one from the user tables.
ka: … ძველი მომხმარებლის მომხმარებლების ცხრილიდან წაშლა.

en: … keep the old one.
ka: … ძველის შენახვა.
